Gęsina na stoły – ruszyła akcja „Czas na Gęsinę”

3 listopada 2011

Gęsina na polskie stoły !  Czas na gęsinę! Już po raz trzeci ruszyła akcja „Czas na Gęsinę” mająca na celu spopularyzowanie naszej „białej damy” w polskich domach i restauracjach. Dlaczego właśnie teraz? Bo w listopadzie gęsi są ponoć najtłustsze i jak mówi przysłowie „Na św. Marcina najlepsza gęsina”. Ten jeszcze mało popularny w polskich kuchniach gatunek drobiu od dawna stanowi rarytas niemieckich stołów. Nadal większość gęsi z Polski wędruje za zachodnią granicę . Aby to zmienić  województwo kujawsko-pomorskie rozpoczęło promocję polskiej gęsiny, mającą na celu przywrócenie tradycji jej serwowania w polskich domach w dniu 11 listopada czyli w dniu św.Marcina, w święto Niepodległości. To właśnie na tych terenach, min. w Kołudzie Wielkiej k.Inowrocławia, hoduje się najwięcej gęsi w Polsce, w dwóch odmianach – kołudzkich i rypińskich. W ramach akcji „Czas na Gęsinę” zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń przedstawiających uroki gęsi w polskiej kuchni.

Co ma piernik do gęsiny?” – pod takim tytułem odbędzie się 5 listopada o godz. 12.00  w restauracji Piąta Ćwiartka spotkanie organizacji Slow Food Varsavia w ramach  Kulinarnej Akcji Bezpośredniej. Jej bohaterem będzie oczywiście gęsina. W spotkaniu weźmie udział Artur Moroz, szef kuchni restauracji Bulaj w Sopocie, autor  przepisu „rolada z gęsi z piernikiem toruńskim”. Będzie mowa min. o roli tradycji w tworzeniu nowych przepisów.

W najbliższych dniach odbędą się także warsztaty dla profesjonalistów i miłośników dobrej kuchni mające na celu przybliżenie gęsiny polskim smakoszom. W Restauracji Piąta Ćwiartka 7 listopada o godzinie 18.00 r0zpoczną się warsztaty dla pasjonatów kuchni, dzięki którym organizatorzy chcą pokazać, że gęsina nie jest trudnym tematem kulinarnym . Poprowadzi je szefowa kuchni restauracji Piąta Ćwiartka Marzena Hajn i Piotr Petryka, restaurator i lider Slow Food Varsavia. 8 listopada o godzinie 9.00 profesjonalistów zaprosi do swojej Akademii Kurt Scheller, gdzie będzie uczył szefów kuchni awangardowego podejścia do przygotowywania gęsiny i łączenia kuchni tradycyjnej z kuchnią molekularną.

Akcja „Czas na Gęsinę” to przedsięwzięcie, które ma na celu rozpopularyzowanie gęsi w menu polskich restauracji. Jej rezultatem ma być powstanie mapy restauracji w Polsce, serwujących gęsinę przynajmniej w okresie trwania akcji, czyli od 11 listopada do 15 grudnia. W tym czasie ponad 100 lokalach w Polsce, a  prawie w 20 w Warszawie będzie obowiązywało gęsinowe menu.  W stolicy gęś pojawi się  min. w następujących miejscach.:

Green Peas Eco Bar, ul. Szpitalna 5

Spotkanie, ul.Krasińskiego 2

Lecker, ul. E.Plater 14

Belvedere, Agrykola 1

Akademia Smaku, ul.Oboźna 9

Na Zielnej, ul.Zielna 37

Babooska, ul.Oboźna 9

Klimaty Kulinarne Czyli Chilli, ul.Oboźna 9

C.K.Oboźnia, ul.Oboźna 9

Deliketesy Esencja, ul. Marszalkowska 8

Etno, ul.Grzybowska 5a

Rubikon, ul. Wróbla 3/5

.

A jakie menu z gęsią w roli głównej zaproponują w tym czasie Warszawscy restauratorzy? Poniżej kilka wybranych miejsc:

C.K.Oboźnia,  Gęś św. Marcina będzie serwowana w całości z czerwoną kapustą duszoną i spaetzlami, dostępna będzie na wcześniejsze zamówienie (cena 350 zł z butelką wina), Inne dania z gęsi to: pierś gęsi duszona z kurkami, serwowana z żurawiną i knedlami (49 zł), rosół z gęsi ze spaetzlami, lubczykiem i wytrawnym brandy (15 zł), czarny chleb z Westfalii ze smalcem z gęsi (9,50 zł)

Babooshka, Będziemy mogli tu skosztować udo gęsie z łazankami i kapustą karmelizowaną, wątróbkę gęsią z owocami w karmelu, pierogi z gęsiną, faszerowane udko gęsie z sosem pieczarkowym i łazankami (29.90 zł), wareniki z nadzieniem z gęsich wątróbek  (16.90 zł)

Klimaty Kulinarne, W ramach gęsinowego menu zjemy tu szyjki gęsi faszerowane grzybami, mięsem i czosnkiem (38 zł), a także udko z gęsi faszerowane boczkiem i kaszą gryczaną,podane z buraczkami na chili ostro, jabłkami i pomarańczą (42 zł)

Na Zielnej, W specjalnym menu znajdziemy smażoną foie Grass z pieczywem maślanym i sosem wiśniowym, balotynę z gęsiej wątroby z sosem z pieczonego buraka, rosół z gęsi z pierożkiem i warzywami, pojawi się też smażona pierś gęsia na czerwonej kapuście z rodzynkami i jabłkiem prażonym, gęsia noga confit na kopytkach marchewkowych z sosem żurawinowym, a także Gooseberry parfait

Jeśli ktoś ma ochotę przygotować gęś u siebie w domu, najlepiej  ją nabyć na bazarkach (np w hali mirowskiej), w sklepach z tradycyjną żywnością, a także na stronie instytutu badawczego w Kołudzie Wielkiej, gdzie hoduje sie gęś biała kołudzką.

Testujmy więc gęsinę w restauracjach i w domach i dzielmy się wrażeniami. Smacznego!

Podsumowanie

Typ lokalu: restauracja

6 Responses to Gęsina na stoły – ruszyła akcja „Czas na Gęsinę”

 1. Słyszałem dużo dobrego o tej akcji rok temu i popieram ją w 100%, Sam zamierzałem napisać co nieco o naszych polski gąskach, taki patriotyczny smaczek. Myślę, że lepiej będzie jak polecę tego bloga znajomym, kto jak kto ale ja się chyba mniej tutaj znam na kuchni ;)) serdecznie pozdrawiam i czekam na opis jakiejś restauracji z Poznania

 2. @ Teoria Poznania: Co roku uczestniczę w festiwalu gęsiny kosztując jej w restauracjach biorących udział w akcji i zawsze jest to niezwykłe przezycie kulinarne. W Poznaniu też z tego co widzę kilka restauracji, pełną listę znajdziesz na http://www.czasnagesine.pl/ . Rzadko bywam w Poznaniu, ale jak wpadnę to na pewno opiszę jakąś interesującą restauracje, a z tego co słyszałam jest takich kilka.:) A za polecenie bloga znajomym z góry dziękuję:) Zapraszam też na mój facebookowy profil, gdzie pojawiają się oczywiście linki do moich wpisów, ale nie tylko:) https://www.facebook.com/RestauranticaPL

 3. buki says:

  Fajna akcja, Polacy niestety maja często dosyć ograniczone gusta kulinarne. Gęsina nie jest wcale popularna u nas a szkoda, bo można z niej zrobić pyszne rzeczy 🙂

 4. @buki: i tak z roku na rok jest lepiej, dwa lata temu kiedy ruszała akcja menu gęsiowe wprowadzily z tego co pamiętam 3 restauracje w Warszawie, teraz jest ich 20. 20 to nadal niewiele ale dobre i to.tak szkoda że gęsina tylko raz w roku pojawia się w kartach restauracji, tylko w nielicznych zdazaja sie dania z gęsi przez cały rok.

 5. Nalewka says:

  > Gęsina nie jest wcale popularna u nas

  Nic dziwnego, skoro kupić ja trudno… Bywa mrożona w cenach dość wysokich, ale świeżej nie widziałam nigdy! Może być na bazarku „na Polnej”?

 6. Justynka says:

  Kto zainteresowany kupnem gesiny tj. zdrowej, radosnej zywej gaski prosze o e-mail adres lub telefon. Wojewodztwo mazowieckie, blisko Radomia, przy trasie S7. Dziekuje

Dodaj komentarz