Miód. Fakty i Mity… czyli relacja z Kulinarnej Akcji Bezpośredniej

2 marca 2012

autor: Mateusz Atroszko

Miód to gwiazda ostatniego spotkania w ramach Kulinarnej Akcji Bezpośredniej, zorganizowanej przez Slow Food Varsavia, które odbyło się w Qchni Artystycznej w Zamku Ujazdowskim.  Kilkadziesiąt osób zgromadziło się aby o miodzie posłuchać, podyskutować i oczywiście go posmakować.

Spotkanie prowadzili pan Zbigniew Szymański i Piotr Adamczewski. Pierwszy to doświadczony pszczelarz, prezes Kurpiowsko-Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, drugi – dziennikarz z krótkim epizodem jako właściciel pasieki. Historia pana Piotra jako pszczelarza miała miejsce przed 30 laty i zakończyła się gwałtownym spadkiem z drabiny i szybką ucieczką przed nadciągającym rojem pszczół, niestety nie do końca uwieńczoną sukcesem. Po tym incydencie początkujący pszczelarz postanowił jednak nie kontynuować tej ryzykownej ścieżki kariery i oddał się pisaniu. Pan Zbigniew wprowadził nas w świat miodowych statystyk, jego składu, dowiedzieliśmy się jak kupować i przechowywać miód.

Miodowe statystyki

  • Polak zjada rocznie ok. 0,5 kg miodu. To kilka razy mniej niż np. w Niemczech.
  • W Polsce żyje obecnie ponad 1 mln rodzin pszczelich.
  • Profesja pszczelarza w Polsce to fach wymierający, średni wiek prowadzącego pasiekę przekracza 60 lat.
  • Królowa matka pracuje jeden sezon, po którym już jest wykończona i niepełnowartościowa. Pszczoła robotnica żyje 5-6 tyg.

Z czego składa się miód?

Miód to w 70% cukry proste, 20% woda, ok. 8 % cukry złożone i ok 2% wartości odżywcze – min. enzymy, aminokwasy, białka. Miód odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi. Zawiera witaminy min A, B, C, żelazo i wiele mikroelementów.

Smakujemy…

Do spróbowania organizatorzy przygotowali prawdziwy chleb, prawdziwe masło i oczywiście 5 rodzajów miodu prosto z pasieki. Były to miody: Kurpiowski, Wrzosowy, Lipowy, Gryczany i Rzepakowy. Wszystkie były znakomite, ale najbardziej przypadły mi do gustu Gryczany i Wrzosowy. Intrygujące, aromatyczne, rzadko spotykane. Na miejscu można było zakupić wybrane miody, do mojej torby powędrował Spadziowy i Rzepakowy. Zgodnie z radą prowadzącego spotkanie, po powrocie do domu schowałam oba do lodówki.

Gdzie i jak kupować miód?

– Miód kupować jest najlepiej bezpośrednio od pszczelarza, a nie od firm – dystrybutorów. Jest wtedy większa szansa, że będzie to miód prawdziwy, zawierający wszystko to, co w miodzie najlepsze, nie tylko słodki w smaku.

– Płynny czy skrystalizowany?  Skrystalizowany jest pewniejszy.  Prawie każdy miód krystalizuje się w okresie od 6 tygodni do 4 miesięcy od miodobrania. Jeśli miód długo stoi na półce i ciagle jest płynny to znaczy, że był podgrzewany przez producenta, czyli stracił swoje wartości odżywcze.

– Przed zakupem należy obejrzeć słoik. Skrystalizowany naturalnie miód ma smugi i wykwity. Tak jak na zdjęciu poniżej. Miód przemysłowy nigdy nie będzie tak wyglądał.

– Należy czytać etykietę. Te najlepsze miody to miody od pszczelarzy, wiec jeśli na etykiecie jest nazwisko i adres pszczelarza, mamy wiekszą pewność dobrej jakości niż kiedy na etykiecie podana jest firma, dystrybutor. Należy spojrzeć na datę rozlewu, gdy jest podana. Jeśli po 4 miesiącach od rozlewu miód nadal nie jest skrystalizowany, oznacza t,o że może nie być w pełni wartościowy lub wręcz jest oszukany. Kiedy jest napisane na miodzie: pochodzi z różnych rejonów Polski lub jest to mieszanka spoza Unii, jest to najczęściej miód przemysłowy i jego wartości odżywcze są wątpliwe. Niezależnie od pochodzenia trzeba uważać na sformułowania: mieszanka miodów. Mieszanki  najczęściej mają słabą jakość.

– Już po otwarciu słoika (czyli po zakupie) możemy sprawdzić czy miód który kupiliśmy to prawdziwy miód. Miód z pasieki, nie podgrzewany, ma zapach. Przemysłowy miód tego zapachu nie ma.

Jak przechowywać miód?

Miód po zakupie należy trzymać w chłodzie, najlepiej poniżej 18 stopni, gdyż wtedy zachowuje swoje wartości.  Można przechowywać go również w lodówce. Ciepło powoduje wytracanie się jego bakteriobójczych właściwości.

Każde podgrzanie miodu doprowadza do jego dekrystalizacji. Tak produkuje się miód na skalę przemysłową. W sklepach dzięki temu znajdziemy miód płynny.  Nie wiadomo ile razy był podgrzany i jakie właściwości w nim pozostały. Nie wiemy czy zostało w nim coś poza cukrami, a chyba nie chodzi nam tylko o to żeby zjeść coś słodkiego.

Herbata z miodem na przeziębienie? Prawda czy mit?

Miód podgrzany do temperatury 40 stopni, traci swoje właściwości. Dlatego lepiej spożywać go prosto ze słoika lub rozpuścić wcześniej w zimnej wodzie.  Gorąca herbata z rozpuszczonym miodem to pyszny napój, ale już ze znacznie mniejszą wartościa dla zdrowia.

Miód Manuka czy rzeczywiście jest zdrowy?

Miód Manuka produkowany jest przez pszczoły żywiące się nektarem z krzewu Manuka. Krzew ten rośnie w jednym z najczystszych miejsc na świecie, w Nowej Zelandii. Miód Manuka zawiera bardzo duze ilości methylglyoxalu,  który działa zabójczo na bakterie, pomaga w chorobach układu pokarmowego, wzmacnia odporność i poprawia stan skóry. Substancja ta jest w każdym miodzie, ale Manuka zawiera go wiecej niż inne miody. To tzw. miód wzorcowy, tak jak wzorzec metra w Sevres pod Paryżem.

Podsumowanie

Przewodnik: wydarzenia

Dodaj komentarz