Bonu Varsavia – zapach Sycylijskich wakacji

5 stycznia 2010

Oczy mi się uśmiechnęły, kiedy przeczytałam o otwarciu sycylijskiego sklepu w Warszawie. Niby była jesień, ale od razu zapachniało wakacjami. Dopiero w ostatni weekend miałam okazję odwiedzić Bonu Varsavia, ale pomimo mroźnej zimy zapach wakacji nadal tam panuje. Specjalistycznych sklepów poświęconym konkretnym regionom świata jest sporo w innych europejskich stolicach. W Warszawie to dopiero początki. Bonu Varsavia to nie tylko sklep, ale także kawiarnia i winiarnia. Taki  kawałek Sycylii w Warszawie przywieziony przez właścicielkę Alinę Zbierajewską, która wiele lat spędziła na tej pięknej wyspie. Wszystkie sprzedawane tu produkty pochodzą z sycylijskiej ziemi. I te słodkie i te wytrawne. Jeśli mamy ochotę na coś bardziej wytrawnego, znajdziemy tu doskonałe oliwy klasyczne, bio i smakowe, takie jak np. cytrynowa czy czosnkowa. Napijemy się wina z sycylijskich winnic, a  do tego skosztujemy włoskich przekąsek takich jak oliwki, sery, suszone pomidory etc. Możemy je zjeść na miejscu, a także kupić do domu. Ja z niecierpliwością czekam także na ocet balsamiczny, który podobno ma wkrótce się pojawić. Jeśli będzie tak znakomity jak oliwa… To już nie mogę się doczekać…

Jeśli mamy akurat słodki nastrój, to w Bonu czeka na nas np. tiramisu, czekolada czy konfitury, a do tego kawa i wybór herbat. Co jakiś czas organizowane są tu specjalne degustacje np. oliwy, serów czy marmolad. Ten sycylijski zakątek to także przytulna, ciepła atmosfera i sympatyczna właścicielka. Trzymam kciuki za Bonu Varsavia i będę tu wracać. Liczę na to, że wkrótce rozszerzą paletę serwowanych i sprzedawanych przysmaków z wyspy.

Bonu Varsavia,  Krakowskie Przedmieście 13 (wejście od Tokarzewskiego – Karaszewicza)     tel. (22) 886 992 624 ( restauracja zamknięta)

Podsumowanie