Bock Bisztro – Budapeszt

24 kwietnia 2016

Bock Bisztro, winiarnia i restauracja z nowoczesną kuchnią węgierską mieści się w neoklastycznym budynku Hotelu Corinthia w centrum Budapesztu, niedaleko stacji metra Oktagon. Nazwa bistra nie jest przypadkowa, to miejsce właścicieli winiarni Bock, których wina można spotkać praktycznie w każdym sklepie z winem w węgierskiej stolicy. Na drzwiach wejściowych dostrzegam naklejki przewodnika Michelin, a także Gault&Millau. Miejsce polecił mi Andras Jokuti, bloger piszący m.in. o budapesztańskich restauracjach. Lokal powstał w 2004 roku, a w kolejnych latach otworzyły się lokale Bock w Budzie i nad Balatonem. Od początku kuchnią wszystkich restauracji dowodzi Lajos Bíró, a executive chefem w Bock Bisztro jest Victor Varju.

Bock Bisztro, restauracja, z zewnątrz, Budapeszt

W śródku Bock Bisztro wita nas eleganckie rustykalne wnętrze, a rozbudowana ściana z butelek z winem potwierdza winny charakter miejsca. Także korki od wina są tu ważnym elementem dekoracji – wypełniają szklane blaty stołów oraz część okien. Specjalnością Bock Bisztro jest nowoczesna kuchnia węgierska. W karcie znajdziemy smaki Węgier przełamane międzynarodowymi inspiracjami. Menu rozpoczynają węgierskie tapasy, a wśród nich lokalne wędliny, pieczone buraki, cebula i ostra zielona papryka dla wielbicieli ostrych przegryzek. Znajdziemy tutaj też takie popularne węgierskie dania jak foie gras, leczo czy gulasz z dziczyzny. Oprócz standardowej karty mamy do wyboru również menu sezonowe, w którym teraz królują szparagi. Długa lista win zawiera ponad 200 pozycji w tym kilkadziesiąt dostępnych na kieliszki.  Jest tu kilkanaście win z winiarni Bock w regionie Villány, ale także mnóstwo propozycji z innych regionów. Szczególnie przypada mi do gustu polecane przez kelnera Tokaji Chateau Dereszla Kabar 2013, po które wracam tu jeszcze tego samego dnia wieczorem. W czasie lunchu nie ma tu tłumów, zajęte są pojedyncze stoliki, miejsce ożywia się wieczorem. Wtedy wszystkie stoliki wypełnione są gośćmi,  a do wina i jedzenia przygrywa na akordeonie uśmiechnięty, sympatyczny Węgier.

Bock Bisztro, wnętrze, Budapeszt, restauracja, winiarnia

Bock Bisztro, wnętrze, bar, winiarnia, BUdapeszt, mężczyzna pije wino

Będąc na Węgrzech nie można nie skosztować foie gras, które jest tutejszą specjalnością i jest dostępne na zimno lub ciepło w prawie każdej restauracji. W Bock Bisztro zamawiam Foie Gras na zimno  (3700 HUF=51 zł) podane z cebulą i ostrą papryką na warstwie smalcu. Delikatną wątróbkę z gęsi można jeść jak pastę do chleba, ja wyjadam ją prosto z uroczego czerwonego garnka, przełamując wyraziste nuty pikantną papryką i czerwoną cebulą. To mocny i typowo węgierski początek. Zupa z bażanta z dwoma rodzajami pierogów (1400 HUF=19 zł) jest esencjonalna i wyrazista, smakuje bez zarzutu. Idealnie przygotowane są także białe Szparagi z sosem holenderskim z sezonowej karty, proste, z prostym, klasycznym sosem. 

Bock Bisztro, foie gras, Budapeszt, restauracja

Bock Bisztro, zupa z bażanta, Budapeszt, restauracja

Bock Bisztro, szparagi, Budapeszt, restauracja

Policzki wołowe w stylu retro (3700 HUF = 51 zł) to jedne z lepszych policzków które ostatnio jadłam, pełne smaku, rozpływające się w ustach, z idealnie zbudowanym sosem. Towarzyszy jej ułożona na przepołowionej kości sałatka z kawałkami słoniny i warzyw dodająca temu tradycyjnemu daniu dodatkowego smaku. Najpiękniej ze wszystkich dań prezentuje się Pierś z kaczki z warzywami (4100 HUF = 57 zł). Różowej, soczystej kaczce z chrupiącą skórką, towarzyszą purée z białych warzyw i kolorowe warzywne dekoracje.

Bock Bisztro, Policzki wołowe, Budapeszt, winiarnia, restauracja

Bock Bisztro, pierś z kaczki, Budapeszt, restauracja, winiarnia

Pierś z gęsi z galuszkami (3700 HUF = 51 zł) polana jest paprykowym sosem i zwieńczona podsmażonymi grzybami. To danie bogate w smaki, zrównoważone, opowiadające kulinarną historię Węgier. Mięsisty, lekko różowy w środku Filet z suma podany z pomidorami i młodą kapustą (4100 HUF = 57 zł) to danie, które doskonale łączy węgierskie tradycje (sum to jedna z popularniejszych tutaj ryb), sezonowość i nowoczesny sposób podania.

Bock Bisztro, pierś z gęsi, Budapeszt, restauracja, winiarnia

Bock Bisztro, sum, Budapeszt, restauracja

Bock Bisztro to niezobowiązująca winiarnia w centrum Budapesztu, w której poznacie węgierską kuchnię w ciekawej odsłonie i napijecie się świetnych win w dobrych cenach. Nie ma tu co prawda modnych fajerwerków, kulinarnych odkryć, kuchnia jest  prosta i pełna smaku, a o to przede wszystkim chodzi. Warto odwiedzić.

Bock Bisztro, Erzsébet körút 43-49, Budapeszt, +36 1 321 0340

Podsumowanie

Dodaj komentarz