Központi Vásárcsarnok, czyli Wielka Hala Targowa – Budapeszt

9 maja 2016

Podczas każdej podróży zaglądam na lokalny targ z jedzeniem, który mówi wiele o mieszkańcach i ich kulturze kulinarnej. Wielka Hala Targowa, czyli Központi Vásárcsarnok w Budapeszcie to w tej chwili jedna z jego największych atrakcji turystycznych. To największy i najstarszy targ w stolicy Węgier i obowiązkowy punkt do zaliczenia dla każdego foodie odwiedzającego to miasto. Budynek powstał w 1897 roku, w Peszcie, przy popularnej ulicy Vaci, tuż przy Moście Wolności. Hala, zniszczona podczas wojny, została odnowiona w latach 90-tych. Piękna architektura z neogotycką bramą robi wrażenie. W środku zachwyca niesamowity dach, który wydaje się sięgać gwiazd, a także dotykające go duże piękne okna. Na trzech piętrach mieszczą się setki stoisk z różnymi produktami, przede wszystkim z jedzeniem, ale nie tylko.

Great Food Market Budapeszt budynek z zewnątrz

Great Food Market wnętrze, Budapeszt

Great Food Market, Budapeszt, dach

Najciekawszy jest parter, ze stoiskami pełnymi węgierskich wędlin, przypraw, owoców, warzyw, pikli, przetworów mlecznych. Najwięcej tu chyba papryki, która jest dominującym składnikiem w kuchni węgierskiej. Kupimy ją w różnych odsłonach – słodką, ostrą, wędzoną, w różnych stopniach pikantności. Są tu także gotowe przyprawy do tradycyjnych węgierskich dań takich jak leczo czy gulasz. Mijam stoiska  z czerwonymi sznurkami suszonej papryki i białego czosnku. Na stoiskach kuszą pęta salami, całe szynki, pikantne kiełbasy, słoiki z foie gras czy kawiorem, butelki węgierskich win czy lokalnej wódki palinka. Kupuję kilka rodzajów papryki, ze szczególnym uwzględnieniem papryki wędzonej w odsłonie słodkiej i pikantnej, to przyprawa która nadaje daniu oryginalną nutę. Z innego stoiska wracam z torbą pełną kiełbasy z mangalicy.

Good Food Market papryki, stoisko , Budapeszt

Great Food Market, Budapeszt, owoce

Great Food Market Budapeszt, boczna alejka

Great Food Market, Budapeszt, mięso

Great Food Market, Budapeszt, wędliny, mangalica

Drugie piętro wypełniają węgierskie pamiątki, głównie wyroby tekstylne, a także bary z kuchnią węgierską. Zjemy tu langosze,  a także leczo i gulasz. W części podziemnej kryją się ryby, rzeźnik czy pikle nie tylko z papryki, ale na przykład z kalafiora, kapusty, buraków, pomidorów i czosnku.

Wielka Hala Targowa w Budapeszcie kusi kolorami, aromatami, gwarną wibrującą atmosferą. Wciąga na długo, więc gdy tam już raz wejdziecie możecie  mieć trudności z wyjściem…

Godziny otwarcia: poniedziałek 6:00-17:00, wtorek-piątek 6:00-18:00, sobota 6:00-15:00, niedziela zamknięte

Adres: Vámház krt. 1-3, Budapeszt,Węgry

 

Podsumowanie

Typ lokalu: targ

Dodaj komentarz