Zjeść Galicję – Czego warto spróbować w Galicji?

19 września 2017

Malownicza Galicja zachwyca pięknym, surowym wybrzeżem Atlantyku, wszechobecną zielenią, ale przede wszystkim wyśmienitym jedzeniem, po które warto przejechać tysiące kilometrów. Znajdziemy tu ponad 80 różnych gatunków ryb i owoców morza, wyśmienite mięsa, sery i wina, a także uzdolnionych szefów kuchni, którzy potrafią stworzyć z tych produktów wyjątkowe dania. Galicja to prawdziwy raj dla foodies. Co warto zjeść w Galicji? 

Galicja położona w północno-zachodniej części Hiszpanii to region znany w całym kraju z wyśmienitego jedzenia i najlepszych jakościowo produktów. Nazywana jest „zieloną Hiszpanią”, ponieważ często padają tu deszcze i ziemia jest bardzo żyzna. Jest tu wiele pól uprawnych, pastwisk do wypasu bydła, a także miejsc uprawy winorośli. Lokalne przysmaki słyną ze swojej wysokiej jakości, co potwierdzają krajowe i unijne certyfikaty. Wśród najlepszych produktów z tego rejonu wymieniana jest zwykle galicyjska cielęcina znana z soczystości i miękkości, papryczki pimientos de padron ze znakiem DOP (D.O.P. Pementos de Herbon), sery takie jak Tetilla, Arzua-Ulloa, Cebreiro czy San Simon de Costa, czy wreszcie galicyjskie wina z pięciu różnych regionów: Rias Baixas, Ribeira, Sacram, Valdeorras i Monterrei.

Cały region ma 1500 km linii brzegowej, dlatego tak ważną rolę w kuchni galicyjskiej pełnią owoce morza, które można znaleźć w restauracjach w całej Hiszpanii. Prawie każdego dnia w Galicji odbywa się kulinarny festiwal poświęcony jednemu z produktów. Możecie trafić na święto papryczek padron, sera, wina, empanady, sardynek, muli czy muszli św. Jakuba, gdzie w dobrej cenie, przy akompaniamencie lokalnej muzyki spróbujecie lokalnych specjałów popijając galicyjskim winem. Świetna jakość produktu przyciąga uwagę szefów kuchni z całej Hiszpanii którzy zaopatrują się tu w ryby, owoce morza i wołowinę. Jeśli planujecie wakacyjną wyprawę z nastawieniem na atrakcje kulinarne nie mogliście lepiej wybrać. Poczytajcie i popatrzcie co warto zjeść w Galicji. Ja zjadłam to wszystko i chcę jeszcze!

Galicja Galicia owoce morza

Pimientos de Padron

Te małe zielone papryczki podawane są zwykle w najprostszej formie, smażone, prosto z patelni posypane solą kamienną. Ich jedzenie to element ruletki, większość z nich jest słodka, ale można znaleźć pojedyncze bardzo pikantne. Pimientos de Padron znane są i serwowane w restauracjach i barach w całej Hiszpanii, ale pochodzą właśnie stąd, z Galicji z prowincji Padron, dokąd przybyły wraz z meksykańskimi emigrantami.

Galicja Galicia pimientos de padron

Empanada

Empanada najbardziej kojarzy się z kuchnią Ameryki Łacinskiej, ale tak naprawdę pochodzi z Galicji i Portugalii. Galicyjska empanada wygląda trochę inaczej niż południowo-amerykański odpowiednik – jest znacznie większa, zwykle to spory placek podawany w kwadratowych kawałkach, takich jak nasze domowe ciasto. Empanada nadziewana jest różnorodnymi nadzieniami – mięsnymi, rybnymi, owocami morza. Najbardziej popularne nadzienia to tuńczyk, mule albo dorsz.

Empanada Galicia Galicja

Caldo gallego

Caldo  gallego to treściwa, domowa galicyjska zupa, którą gotuje się w każdym domu, szczególnie w czasie zimy. W każdym domu może wyglądać trochę inaczej, ale zwykle  znajdziemy tam białą fasolę, kapustę, rzepę brokułową, ziemniaki, smalec wieprzowy czy chorizo.

Caldo Gallego Galicia

Tarta de Santiago

Proste ciasto zrobione z jajek, migdałów, cukru, z symbolem krzyża to najpopularniejsze ciasto w Santiago de Compostella. Można je kupić praktycznie wszędzie, a na ulicach spróbować za darmo – rozdawane przez właścicieli sklepów z pamiątkami i kawiarni, żeby zachęcić do wejścia do środka.

Albariño

Albariño to najsłynniejsze galicyjskie wino produkowane z winogron Albariño. Powstaje w winnicach w Rias Baixas, na południe od Santiago de Compostella. To wyśmienite białe wino jest owocowe, lekkie i doskonale pasuje do owoców morza.

Gdzie:  Albarino dostępne jest w każdej restauracji w Galicji, ale najprzyjemniej połączyć kosztowanie produktu ze zwiedzaniem winnicy. Szczególnie polecamy Don Olegario w Cambados, małą rodzinną winnicę, po której oprowadzał nas właściciel.

Albarino Galicja Galicia

Galicyjskie sery 

Galicja to region, w którym produkuje się wysokiej jakości sery. Najbardziej znany to jasno żółty ser tetilla, czyli „mała pierś”, nazywany tak z uwagi na charakterystyczny kształt. Inne popularne w Galicji sery to Arzua-Ulloa, Cebreiro czy San Simon de Costa.

Galicja Galicia sery

RYBY I OWOCE MORZA

Galicja to raj dla miłośników owoców morza. W chłodnych wodach Atlantyku i galicyjskich rzekach rybacy łowią ponad 80 różnych ryb i owoców morza. Znajdziemy je tu wszędzie, na targach, w barach i w restauracjach. Jest tu ich ogromny wybór, a cenowo są bardzo przystępne. Najbardziej popularne to ośmiornice, kalmary, małże, ostrygi, małże brzytwy, małże św. Jakuba, kraby i homary. Owoce morza z Galicji są znane na całym świecie i oceniane bardzo wysoko pod względem jakościowym. Przygotowane są zwykle bardzo prosto, z niewielką ilością składników, przypraw, z dodatkiem cytryny.

Galicja Galicia owoce morza, seafood

Ośmiornica z ognia (pulpo a feira)

Ośmiornica z ognia (puplo a feira) to jedno z najbardziej znanych na świecie galicyjskich dań, a poza Galicją nazywana jest ośmiornicą po galicyjsku (pulpo a la gallega). Ośmiornica gotowana jest w miedzianym garnku, pokrojona na kawalki i podawana z oliwą, papryką i solą. Podaje się ją na drewnianej desce.   

Gdzie zjeść: Ośmiornicę w Galicji zjecie praktycznie wszędzie. Warto wybrać się do pulperii, miejsca ktore specjalizuje się w ośmiornicach.  W La Coruna polecam Pulpeira a la Meida, gdzie zjecie ośmiornicę podawaną z talerzem ziemniaków.

Galicja, Galicia, puplo a la feira, pulpo a la gallega

Morszczuk po galicyjsku (merluza ala Gallega)

Morszczuk to najpopularniejsza ryba na północy Hiszpanii. Serwowana jest tutaj na kilka sposobów, z czego najbardziej popularny to Merluza ala Gallega, czyli morszczuk gotowany z ziemniakami czosnkiem i papryką.

Caldeirada

Gulasz rybny to tradycyjne dania kuchni galicyjskiej i portugalskiej z różnych ryb gotowanych w jednym garnku. Oprócz ryb w caldeiradzie znajdziemy ziemniaki, cebulę, przyprawy.  To danie jest typowym pokarmem rybaków w strefie przybrzeżnej Atlantyku Portugalii i Galicji.

Gdzie zjeść: Najsmaczniejszą caldeiradę zjadłam w Cambados w restauracji A Fonte do Vino.

Galicja Galicia Caldeirada

Pąkle kaczenice (percebes)

Te dziwacznie wyglądające przypominające pazury skorupiaki są zbierane na kamienistych wybrzeżach Galicji. To jedne z najdroższych owoców morza, osiągające ceny mniej więcej od 50, do nawet ponad 100 Euro za kilogram. Zwykle serwowane są w najprostszej formie, ugotowane w osolonej wodzie, podawane na zimno lub na gorąco.

Gdzie zjeść: Np.  w Santiago de Compostella w Abastos 2.0.

Galicia Galicja percebes

Małże św. Jakuba (vieiras)

Małże św. Jakuba, nazywane w Galicji vieiras to popularna pozycja w menu tutejszych restauracji, a także symbol Drogi Świętego Jakuba (Camino de Santiago). Możemy je tu zjeść na dwa sposoby – gotowane serwowane w połówce muszli, z limonką albo zapiekane z panierką, sosem z cebuli, pomidorów, papryki i przyprawami.

Galicia Galicja vieiras, małze św Jakuba

Zamburiñas 

Zamburinas przypominają vieiras i należą do tej samej rodziny, ale są znacznie mniejsze. Zwykle podawane są na muszlach z prostymi przyprawami lub jako nadzienie do empanad.

Ostrygi (ostras)

Światowy przysmak, ostrygi (ostras) są tu bardzo tanie. Można je zjeść bezpośrednio na targu z jedzeniem, z cytryną i lampką wina Albarino, ale także w wielu restauracjach.

Małże brzytwy / okładniczki (navajas)

Okładniczki wyglądem przypominają brzytwy, żyją w piasku i wychylają się na powierzchnie w czasie odpływu. Podaje się je gotowane lub grillowane i stanowią wyjątkowy przysmak.

Galicia Galicja, małże brzytwy,

Mule (mejillones)

To najtańsze i najbardziej podstawowe muszle dostępne w Galicji. Najczęściej podaje się je ugotowane na parze z dodatkiem cytryny (mejillones al vapor), a także marynowane w pikantnej marynacie zwane escabeche.

Galicja galicja mule

Galicja mule escabeche

Almejas i berberechos

Małże almejas można znaleźć na wielu targach rybnych i w restauracjach. Zwykle mają muszle z rowkami, często w kropki czy plamki. Najlepiej smakują z masłem, czosnkiem, ziołami.  Berberechos są podobne do almejas, różnią się wzorkami na muszlach, podobnie smakują.

Galicia Galicja almejas

Galicja Galicia berberechos

Podsumowanie

Dodaj komentarz