Święto Wina w La Rioja – Fiesta de San Mateo

11 października 2017

Logo położonej na północy Hiszpanii prowincji La Rioja to napis stylizowany na gałązkę winorośli. To właśnie wino jest najbardziej znanym produktem i symbolem tego regionu. Nie dziwi więc, że najważniejszym świętem w La Rioja, które odbywa się co roku, w ostatni dzień lata, jest Święto Wina.

21 września w dzień Świętego Mateusza w stolicy regionu La Rioja – Logroño, ma miejsce najważniejsza uroczystość regionu – Święto Wina. Świętowanie pierwszych zbiorów wina trwa cały tydzień. W tym czasie można wziąć udział w różnego rodzaju pokazach, koncertach, występach czy kupić regionalne produkty spożywcze i rękodzieło. W różnych punktach miasta odbywają się równolegle degustacje lokalnych dań i produktów. W tym roku na zaproszenie Ambasady Hiszpanii i La Rioja Turismo miałam okazję wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

źródło zdjęcia: La Rioja Turismo

Najważniejszy dzień obchodów – Dzień Św. Mateusza (San Mateo) jest dniem wolnym od pracy. Wszyscy mieszkańcy zbierają się tego dnia na ulicach miasta, żeby wspólnie świętować. Miasto wypełnia się riojańczykami ubranymi w tradycyjne kolorowe stroje. Wszędzie można spotkać grupki podobnie ubranych osób – to kluby z Logroño i okolic, czyli tzw. peñas, z których każdy ma swój wyróżniający uniform i charakterystyczną chustkę. Członkowie klubów grają na instrumentach, śpiewają, tańczą i dobrze się razem bawią.

logrono penas

Pañuelos 

Przechadzając się ulicami Logroño wszędzie spotykamy mnóstwo osób z kolorowymi chustkami, po których można rozpoznać czy ktoś już zaczął świętowanie :). Te chustki to pañuelos, można je nabyć w niektórych pinchos barach albo kupić na stoiskach wystawionych z okazji święta. Te oficjalne chustki San Mateo maja kolor czerwonego wina, ale np. poszczególne kluby mają swoje własne kolory. Zwykle na pañuelos znajduje się symbol festiwalu, miasta, klubu czy konkretnego baru pinchos.

Uroczystość ugniatania winogron i składania darów

Główną częścią uroczystości, która ma miejsce na placu Espolon i gromadzi najważniejsze osoby w mieście, jest pokaz ugniatania winogron, a także obdarowywanie patronki La Rioja pierwszymi zebranymi kiśćmi winnej latorośli. Ubrani w eleganckie stroje riojańczycy zbierają się na placu, wybrańcy mają miejsca siedzące a pozostali stoją w parku między drzewami. Obok głównego miejsca, gdzie odbywa się uroczystość, ustawiono stoiska z regionalnymi produktami, możemy kupić tu m.in. czekoladę, wędliny, pasztety, wypieki, słodkości… Po parku przechadzają się Los Gigantes – przebrane osoby na szczudłach przedstawiające osoby ważne dla regionu – postaci historyczne czy polityków.

Na scenę po kolei wchodzą w koszami pełnymi winogron ubrani w tradycyjne stroje mieszkańcy różnych części La Rioja i wrzucają do wielkiej beczki kiście owoców ze swoich okolic. To składanie darów patronce La Rioja Seniora de Valvanera. Winogrona wrzucają też do beczki dzieci w strojach ludowych reprezentujące wszystkie 39 szkół z regionu. Gdy beczki są już pełne owoców, rozpoczyna się najbardziej widowiskowa część uroczystości – wyciskanie winogron tak, żeby powstał pierwszy moszcz. Dwóch ubranych w ludowe stroje mężczyzn zdejmuje buty, podwija spodnie i wchodzi do ustawionej na podeście beczki. Przez kilka minut chodzą w kółko w beczce w objęciu, rozdeptują i ugniatają stopami winogrona. W swojej przemowie podczas uroczystości – prezydent La Rioja Jose Ignacio porównuje obraz mężczyzn wyciskających w uścisku winogrona do siły mieszkańców prowincji – „Tylko razem jesteśmy silni” – dodaje.

Logrono dary San Mateo

San Mateo Logrono duza grupa na scenie

San Mateo logrono orkiestra

San Mateo wyciskanie winogron

San Mateoźródło ostatniego zdjęcia: La Rioja Turismo

Uroczystość kończą występy zespołu tanecznego z Logroño, a jednym z elementów występu jest kosztowanie wina przez najważniejsze osobistości regionu, w tym prezydenta i biskupa, a potem poszczególnych tancerzy. Wszyscy na scenie piją wino ze specjalnych tradycyjnych sakw z regionu. Skoczna i pozytywna muzyka odzwierciedla podejście do życia riojańczyków, są uśmiechnięci, pomocni i lubiący się bawić. Tradycja Święta Mateo w Logroño sięga XII wieku – w tych czasach było ono jeszcze niewielkim miasteczkiem. Festiwal wina odbywał się co roku zdobywając coraz większą popularność.

san Mateo Logrono tańce dzieci

San Mateo logrono tance na scenie

San Mateo logrono tance

Miasto się bawi

Kiedy tancerze schodzą ze sceny, a muzyka cichnie, ludzie witają się ze sobą, robią sobie pamiątkowe zdjęcia i rozpoczyna się nieoficjalna część uroczystości. To czas integracji ze znajomymi i rodziną. Całe rodziny spacerują po mieście, kupują przysmaki prezentowane na stoiskach, a potem zasiadają w restauracjach, aby wspólnie spędzić świąteczny dzień. Zanim udajemy się na tradycyjny obiad do rodzinnej restauracji Herrerias, zaglądamy jeszcze do beczki z pierwszym winem, a także kosztujemy winogron, z których zrobiony został pierwszy moszcz. Są wyjątkowo słodkie i uzależniające. Niektórzy jedzą je garściami. To jeszcze nie koniec świętowania w Logroño, całotygodniowa zabawa trwa dalej, co widać na calle de Laurel, popularnej ulicy z barami pinchos, gdzie wieczorami można spotkać tłumy ludzi. Wielu z nich ma nieodłączne panuelos na szyjach, a wszyscy bez wyjątku przyszli tu zjeść pinchos i napić się wina. La Rioja lubi się bawić.

San Mateo Logrono moszcz

kisc winogron San Mateo logrono

winogrona San Mateo

Logrono San Mateo stoiska

Logrono San mateo miód

Logrono Calle Laurel

Gastronomía

Mówi się o Logroño, że można tu dobrze zjeść i wypić. Także święto wina nie mogłoby się obyć bez atrakcji kulinarnych. Podczas całego tygodnia w różnych punktach miasta odbywa się mnóstwo degustacji lokalnych produktów. Najważniejsze wydarzenie związane z jedzeniem to “La Semana Gastronómica“, czyli Tydzień Gastronomiczny. Codziennie o godz. 11 na plaza del Mercado można wtedy spróbować tradycyjnych dań z regionu La Rioja,  takich jak polędwica z papryką, ziemniaki z chorizo, grzyby z patelni, jajka smażone z papryką, pinchos  i wiele innych.

źródło zdjęć: La Rioja Turismo

Sztuczne ognie

Ważną częścią hiszpańskich świąt, także San Mateo są pokazy sztucznych ogni. W czasie świątecznego tygodnia w parku nad rzeką w Logroño codziennie po 23:00 odbywają się efektowne pokazy, po których zwykle rozpoczynają się koncerty muzyczne trwające do późnych godzin nocnych, a nawet do rana. Spektakl sztucznych ogni robi wrażenie i warto wybrać się na wieczorny spacer żeby go zobaczyć.

Jeśli planujecie wyprawę do Hiszpanii we wrześniu – spróbujcie tak zorganizować czas, żeby koniec lata zastał Was w Logroño – atrakcje i dobra zabawa przy wyśmienitym winie są gwarantowane!

Region La Rioja odwiedziłam w ramach wyjazdu prasowego zorganizowanego przez La Rioja Turismo we współpracy z Ambasadą Hiszpanii w Polsce. 

Podsumowanie

Dodaj komentarz