Różana 14

11 czerwca 2012

Różana 14Dostaję czasem maile od czytelników bloga z zapytaniem, gdzie pójść w określonej okazji. Tym razem miałam sporą zagwozdkę, bo pytanie brzmiało: smaczne jedzenie i fajny ogród, najlepiej w centrum lub na obrzeżach na wspólne firmowe wyjście po pracy. Niełatwo było, bo nie zawsze dobra kuchnia idzie w parze z ciekawą przestrzenią na zewnątrz. Poleciłam kilka miejsc, ale naszła mnie refleksja, że takich miejsc jest niewiele w stolicy. Zdecydowanie za mało.

Kilka dni później dotarłam do nowej restauracji na Mokotowie. Różana 14, zastąpiła Societe, które funkcjonowało w tej lokalizacji przez 5 lat, ale jakoś nigdy nie skusiłam się na wizytę.  Ostatnio miejsce przejął nowy właściciel, zmienił nazwę i menu. Serwują tu kuchnię śródziemnomorską i polską.

Siadamy w przestronnym ogrodzie. Stoliki rozstawione są wśród zieleni. Oprócz tego można zasiąść na kanapach i w eleganckich czarnych fotelach z kawą czy kieliszkiem wina. W ramach Euro w ogrodzie zawieszono telebim, na którym pokazywane są transmisje meczów. W sobotnie popołudnie jest tu prawie pusto. Oprócz nas dwie starsze panie popijają kawę, proszą o przyciszenie telewizora, bo przeszkadza im w rozmowie. Chyba są częstymi bywalczyniami tego miejsca, bo dyskutują o zmianie nazwy i właściciela.  Z dobiegającej do nas konwersacji wynika, że chwalone przez nie dwie kelnerki pracowały wcześniej w Societe. Jedna z nich nas obsługuje, jest bardzo sympatyczna i z nieudawanym uśmiechem odpowiada na wszystkie pytania. Świetnie zna menu.  Zaglądam także do środka restauracji, przestronne, elegancko urządzone trzy sale wydają się nadawać na większe imprezy czy przyjęcia.

Rożana 14 restauracja

Różana 14, restauracja

restauracja Różana 14

Karta restauracji jest krótka. Menu standardowe mieści się na kartce formatu A4, na trochę mniejszej wydrukowano specjalne menu sezonowe. Dodatkowo w godzinach popołudniowych i wieczornych dostępne jest menu grillowe (a zgodnie z wywieszoną informacją o promocji do dania z grilla piwo jest gratis). W sumie możemy wybrać spośród kilku przystawek, makaronów, zup, trzech dań głównych.  Dania z opisu brzmią interesująco, a ceny nie są z kosmosu.  Makarony kosztują tu 24-28 zł, dania główne 40-45 zł, menu grillowe możemy zjeść już od 20 zł za  porcję.

Różana 14, restauracja, wołowina

Tym razem rezygnujemy z przystawek i zamawiamy od razu dania główne. Moje plastry grillowanej polędwicy wołowej i kremowym risotto z sosem balsamicznym i nutą mięty (45 zł) to kawałki niezłej jakości wołowiny, przyrządzone na krwisto, zgodnie z moim życzeniem. Mięso jest miękkie, soczyste, a towarzyszące mu dodatki podkreślają jego doskonały smak. Pat zamawia grillowanego steka z tuńczyka z salsą truskawkową i sałatką i ziemniakami z rozmarynem (43 zł). Tuńczyk to rewelacja. Jest delikatny, nie przesuszony, jak to czasem zdarza się w innych restauracjach, lekko krwisty. Do obu dań świetnie pasują truskawkowe dodatki.

Różana 14 to interesujący adres na kulinarnej mapie Mokotowa. Zapytana o restaurację z dobrym jedzeniem i dużym, ładnym ogrodem, nie będę miała jakichkolwiek wątpliwości, którą zarekomendować.


Różana 14, ul Różana 14, tel. (22) 540 13 33

 

Więcej zdjęć z mojej wizyty w restauracji Różana 14 znajdziesz na fanpage’u Restaurantica.pl na Facebooku

Podsumowanie

Dzielnica: Mokotów

Kuchnia: międzynarodowa, polska, śródziemnomorska

Ceny: 40-60 zł

Typ lokalu: restauracja

Dodatkowe wymagania: ogródek letni

Okazja: spotkanie w grupie, spotkanie z przyjaciółmi

5 Responses to Różana 14

  1. Froblog says:

    Super. Wygląda świetnie. Takiego ogródka chyba jeszcze nie było. Z przyjemnością się wybiorę.

  2. czysmakuje says:

    świetny pomysł z wykorzystaniem truskawek

  3. Maja says:

    Mam bardzo dobre zdanie o tej resstauracji. Jest to świetny wybór na sezon letni – piękny ogród w cieniu drzew i miłym otoczeniu – cóż więcej chcieć. Cisza i spokój mimo tego, iż jest to prawie centrum miasta i w sumie jakieś 200 m od Puławskiej. Bardzo przyjazna obsługa. Wszystko to sprawia, że chętnie przychodzę sama, z dziećmi, z przyjaciółmi. Oby zmiany, które cały czas jeszcze mają tam miejsce szły w dobrym kierunku.

Dodaj komentarz