Winkolacja burgundzka w Winkolekcji

28 listopada 2013

Winkolekcja

To moja kolejna wizyta w Winkolekcji, winiarni działającej od ponad roku przy Olkuskiej, pierwsza po dłuższej przerwie. Tym razem na zaproszenie restauracji biorę udział specjalnym wieczorze z francuskim jedzeniem i winem. Winkolacja burgundzka to wieczór poświęcony kuchni i winom z tego regionu. Lokal jest dziś wypełniony smakoszami, którzy przyszli na kulinarne spotkanie z Francją. W tle nastrojowo przygrywa nam muzyka mojej ulubionej ZAZ. Degustację komentowaną wina prowadzi Sławomir Chrzczonowicz wspólnie z gościem specjalnym Dominique Beau reprezentującym Domaine Chanson, jednego z najstarszych i największych producentów wina w Burgundii, którego początki sięgają 1750 r. Specjalne burgundzkie menu na dzisiejszą kolację przygotowała Małgorzata Marchewka, szef kuchni Winkolekcji.

Domaine Chanson to 45 hektarowa posiadłość. Podobno to niewiele w porównaniu z regionem Bordeaux, ale bardzo dużo jak na Burgundię. Do 1999 roku winiarnia ta była w rękach rodziny Chanson, potem większość udziałów przejęli właściciele winnicy z rejonu Champagne – Bollinger. Dominique Beau, który jest dziś gościem Winkolekcji pracuje w firmie Chanson od 23 lat, teraz po raz pierwszy odwiedził Polskę.  Jak się dowiadujemy w Burgundii zdecydowana większość win białych to szczep Chardonnay, a czerwonych to Pinot Noir. Takie też mamy okazję próbować tego wieczoru.

Winkolekcja

Winkolekcja

Winkolekcja

Nasz wieczór ze smakami Burgundii zaczynamy od startera, Ptysiów z serem comté . To typowa przystawka dla tego regionu Francji. Wytrawna i ciekawa w smaku. Towarzyszy jej Domaine Chanson Macon Villages 2011,  młode wino, które nie leżało w beczkach, aromatyczne i świeże.

Pierwsza przekąska Burgundię ma nawet w nazwie. Przed nami pojawiają się Ślimaki po burgundzku zapiekane w chrupiących koszyczkach. Pochodzące spod Elbląga polskie ślimaki, zostały ugotowane na białym winie i maśle, z natką pietruszki i czosnkiem umieszczone w koszyczku z ciasta filo. To wyrafinowana, typowo francuska przystawka, fantastycznie udana. Ślimakom towarzyszy wino Domaine Chanson Bourgogne Chardonnay, bogatsze w smaku w porównaniu z pierwszym, winifikowane w dębowych beczkach.

Druga przekąska wielkością bardziej przypomina danie główne. Sandacz marynowany w musztardzie dijon podany jest na soczewicy du Puy.  Ryba została przygotowana w burgundzie, z czosnkiem, tymiankiem i podana na chrupiącej soczewicy. Danie jest charakterne, lekko pikantne, a sama ryba – soczysta i o zwartym mięsie. Sandaczowi towarzyszy kolejne białe wino z Domaine Chanson –  Domaine Chanson Rully 2011.

Winkolekcja

Winkolekcja

Danie główne w trakcie dzisiejszej burgundzkiej kolacji to Udka królicze duszone w czerwonym winie podane z sufletem ziemniaczanym. Królik duszony w czerwonym burgundzie jest mięciutki i delikatny. Podany jest z obłędnym sosem z czerwonego wina demi glace, z czosnkiem i ziołami. To hit burgundzkiej kolacji i jedno z lepszych dań, które jadłam w ostatnim czasie. Towarzyszy mu czerwone wino Domaine Chanson Mercurey.

Wieczorną degustację wieńczą francuskie sery i deser. Sery z regionu, podane są z konfiturą z moreli i winem czerwonym Domaine Chanson Savigny les Beaune 2011. Gruszki w czerwonym winie z aromatycznym piernikiem –  to świetne, choć nieoczywiste małżeństwo smaków. Gruszka została zamarynowana w czerwonym winie z korzeniami, pomarańczami, a towarzyszy jej piernik ale zupełnie inny od tego, który można spotkać na naszych stołach, choć również mocno korzenny. Ostatni degustowany dziś trunek to elegancki Armagnac Havion-Ehny VS. To podniosłe i niezwykle smakowite zakończenie wieczoru.

Winkolekcja

Winkolekcja

 

 

Winkolekcja, ul. Olkuska 7, Warszawa, Mokotów, tel. 609 692 753

Dziękuję restauracji i winiarni Winkolekcja za zaproszenie na ten smakowity wieczór.

Dodaj komentarz