Restaurante Bunuel

25 sierpnia 2015

Restaurante Bunuel, nowa restauracja na Saskiej Kępie przy ulicy Walecznych określa się mianem Asador-Sidreria. Asador to typ restauracji popularnej w Hiszpanii specjalizującej się w mięsach z grilla. Asador kojarzy mi się przede wszystkim z naszą wyprawą na północ Hiszpanii, do Kraju Basków, którą wspominam jako jedną z ciekawszych podróży kulinarnych. Z tego regionu Hiszpanii pochodzi właśnie Ramon, szef kuchni restauracji Bunuel, który gotuje od tygodnia na piętrze niepozornego pawilonu na Saskiej Kępie.

Bunuel wnętrze

Wejście do restauracji jest dobrze ukryte, dostaniemy się od niej drzwuanu od tyłu budynku, idąc za znakami umieszczonymi na zabawnej zielonej ciężarówce. To przestronny lokal z dość chaotycznym wystrojem w tym elementami w mocnych kolorach oddających gorącą hiszpańską naturę. Zwraca uwagę ciekawa półka na książki na jednej ze ścian, a także dwa grille, na których smaży się akurat spory kawał boczku. Krótkie menu pozwala na szybkie decyzje, obsługa jest nierówna, jedna kelnerka nie potrafi zbyt wiele powiedzieć o serwowanych daniach, co prawda stara się i dopytuje się w kuchni, ale jej opis jednego z dań jest dość odległy od rzeczywistości.

Bunuel piec

Bunuel wnętrze półka

Zaczynamy od Sałatki de Piquillos y Ventresca (20 zł), czyli sałatki z sałatą lodową, papryczkami i kawałkami części brzusznej tuńczyka. Tuńczyk jest znakomity, marynowane papryczki bez zarzutu, choć nie są pikantne jak informowała kelnerka. To przyjemny wstęp choć w sałatce z tuńczyka i papryki spodziewałabym się więcej tuńczyka, a tu przeważała sałata… Popularna hiszpańska przekąska Croquetas (18 zł) jest wyśmienita. Krokiety z szynką i lekko płynnym beszamelem podane ze słodką, oryginalną marmoladą pomidorową zachwycają delikatnością i pełnią smaku. Dodatkowo w ramach prezentu od szefa kuchni Smakuś dostaje idealne domowe frytki z prostym, domowym sosem pomidorowym. Nie żebym coś miała do keczupu, ale to miła odmiana jeśli chodzi o dodatek do frytek.

Bunuel sałatka z tuńczykiem

Bunuel croquetas

Jesteśmy w Asador, gdzie pierwsze skrzypce grają  grillowane mięsa, więc nie możemy stąd wyjść bez skosztowania tutejszych dań z grilla. Kusi deska grillowanych mięs, na którą składają się chorizo, drób, wołowina i bekon… Jednak finalnie decydujemy się na wołowinę, która podawana jest tu w kilku  odsłonach. Antrykot  serwowany na gorącym kamieniu (45 zł) jest pocięty w cienkie plastry, które samodzielnie usmażymy na kamieniu wybierając ulubiony stopień przygotowania mięsa. Jeśli się zagapimy, nie będzie można zwalić na szefa kuchni, wszystko jest tu w naszych rękach. Cienko pokrojone mięso posypujemy kryształkami soli, chwilę grillujemy po jednej i drugiej stronie i gotowe. Mięso jest świetnej jakości, bez żyłek, jędrne, wyśmienite. Polędwica  wołowa (50 zł) podawana jest w całości, a nad jej stopniem wysmażenia czuwa osobiście szef kuchni przygotowując ją na naszych oczach. Jest idealnie krwista, soczysta. Obu mięsnym daniom towarzyszą pieczony ziemniak oraz trzy świetne sosy – mocno pomidorowo-ziołowy barbecue, serowy i koperkowy. Szef kuchni podchodzi do nas dopytując o wrażenia, kręci się po sali, rozmawia z gośćmi, zagaduje po hiszpańsku 🙂

Bunuel antrykot

Bunuel stek

Obiad kończy gazpacho (15 zł), które chciałam co prawda zjeść w ramach przystawki, ale kelnerka zapomina o naszym zamówieniu. Jemy je więc zamiast deseru. Okazuje się, że warto było czekać. Gazpacho jest idealne, zbalansowane, o aksamitnej teksturze z kawałkami warzyw podanymi na osobnym talerzyku. Smakuje tak jak w Hiszpanii.

Bunuel gazpacho

Wyglądam przez okno na ulicę Walecznych i uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Czuję że odkryłam skarb, perełkę, którą powinnam schować i zatrzymać dla siebie. Nie wszystko jeszcze funkcjonuje idealnie, obsługa wymaga przeszkolenia, ale smak – prosty i autentyczny, rekompensuje drobne potknięcia. Restaurante Bunuel to nowy kawałek Hiszpanii w Warszawie, ukryty w pawilonie na Saskiej Kępie. Doskonała kuchnia, sympatyczny szef kuchni otwarty na konwersację z klientami i niezobowiązująca atmosfera. Z głośników płyną hiszpańskie przeboje, które wraz z autentycznymi hiszpańskimi smakami serwowanymi przez Hiszpana z Kraju Basków przenoszą nas na Półwysep Iberyjski… Damy się tak przenieść jeszcze zapewne nie raz…

Restaurante Bunuel, ul. Walecznych 61, Warszawa, Praga Południe, tel. 798 659 554

 

 

Podsumowanie

Dzielnica: Praga Południe

Kuchnia: hiszpańska

Ceny: 40-60 zł

Typ lokalu: restauracja

Przewodnik: nowe miejsca

Okazja: lunch, spotkanie w grupie, spotkanie z przyjaciółmi