Thassos – szmaragdowa wyspa na Morzu Egejskim – informacje praktyczne

29 lipca 2019

Nazywana Wyspą Syren, Szmaragdową Wyspą czy Zielonym Diamentem Morza Egejskiego wyspa Thassos oczarowała nas soczystą paletą kolorów. Zielone drzewa, turkusowe morze, niebo w różnych odcieniach niebieskiego, żółte, piaszczyste plaże tej niewielkiej wyspy zapamiętamy na długo. Thassos leży w północnej części Morza Egejskiego, zaledwie około 10 km od kontynentalnej Grecji i jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą grecką. Historia wyspy sięga czasów starożytnych, kiedy miejsce to było znane z kopalń złota i marmuru, który wydobywa się tu do dziś. Nie jest tak skomercjalizowana jak inne wyspy greckie, nie ma tu hoteli molochów, hoteli sieciówek, a obecnie najwyższy nowobudowany obiekt hotelowy może mieć najwyżej trzy piętra. Nie spotkacie tu także tłumu turystów jak na innych greckich wyspach: Rodos, Krecie, Santorini czy Korfu. Można tu spotkać głównie turystów z sąsiadujących krajów: Macedonii, Bułgarii, Serbii, Rumunii czy Turcji ale nadal stosunkowo mało Polaków. Ta górzysta wyspa z pięknymi piaszczystymi plażami stanowi idealne miejsce na spokojny wypoczynek z dala od tłumów. Nam bardzo przypadła do gustu. Szczególnie przed sezonem jest tu bardzo spokojnie.

Thassos to soczysta zieleń, błękit morza i czyste urocze plaże. To także  gaje oliwne z doskonałymi oliwkami odmiany throumba, setki różnych gatunków ziół, producenci doskonałego miodu czy słodyczy zanurzonych  miodzie. Nie można także zapomnieć o wyśmienitej greckiej kuchni serwowanej w tawernach na całej wyspie.

Co zobaczyć na Thassos?

Zwiedzanie wyspy zaczynamy od jednej z największych atrakcji Thassos – Giola. To naturalny basen ukryty wśród skał, który co roku przyciąga mnóstwo turystów, chętnych na skoki do wody ze skał, dlatego warto wybrać się tam jak najwcześniej rano. Miejsce robi wrażenie szmaragdowym kolorem wody, która otoczona jest skałami, choć sporo ludzi i woda, którą wlewają do zbiornika za pomocą plastikowych rur trochę psuje ten bajkowy obrazek. W południowo-wschodniej części wyspy odwiedzamy zbudowany na klifie klasztor Michała Archanioła z XIII wieku, gdzie przechowywany jest gwóźdź, którym przybita była do krzyża ręka Jezusa. Niedaleko znajduje się półwysep Aliki gdzie podczas długiego spaceru oglądamy starożytną kopalnię marmuru, a także pozostałości świątyń z V i VI w. p.n.e. Po zwiedzaniu Aliki przyjemnie jest zatrzymać się na tutejszej piaszczystej plaży – podobno jednej z najładniejszych na wyspie. W położonej na północy stolicy Limenas (zwanej też Thassos) snujemy się malowniczymi uliczkami wypełnionymi sklepikami z przysmakami i pamiątkami. Odwiedzamy też promenadę z tawernami, gdzie możemy zjeść świeże ryby i owoce morza. Na południowym zachodzie zatrzymujemy się w nadmorskim porcie Limenaria z pięknymi widokami górę Athos, a także w położonej niedaleko  wiosce rybackiej i kurorcie turystycznym Potos. Jadąc wybrzeżem na północ koniecznie warto zjechać do uroczego rybackiego portu Skala Marion z piaszczystą plażą i kilkoma tawernami tuż nad brzegiem morza.

Thassos to nie tylko plaże i piękne wybrzeże, ale także klimatyczne miejscowości w górach takie jak Theologos , Mikro i Megalo Kazaviti, Panagia czy Kastro. Theologos, dawna stolica wyspy, zachwyca charakterystycznymi białymi domami i kusi wyśmienitym lokalnymi przysmakami takimi jak jagnięcina czy koźlina z rusztu. Na północy w Panagia, pod wielkim platanem możemy napić się wody ze źródła miłości czy odwiedzić muzeum oliwy.

Podczas pobytu na Thassos warto też odwiedzić producentów oliwy, słodyczy czy producenta lokalnego makaronu, o czym więcej przeczytacie w tekście: Thassos: Gdzie zjeść? Przewodnik kulinarny.

Wyjazd na wyspę Thassos koniecznie połączcie ze zwiedzaniem północnej Grecji – okolicy Kavali, o których niedługo więcej przeczytacie na blogu.

Thassos Giola

Thassos Giola

Aliki

Aliki

Aliki

zachód słońca Thassos

góry

Jak dotrzeć na Thassos?

Na Thassos  nie ma lotniska, a jedyna opcja dojazdu na wyspę to droga lotnicza do Kavali (bliżej) lub Salonik (dalej), a potem skorzystanie z promu płynącego na Thassos. My lecieliśmy do Kavali liniami Aegean Airlines w przesiadką w Atenach. Loty trwają 2,5 godziny (Warszawa – Ateny), potem przesiadka w Atenach i godzinny lot do Kavali (lot obsługuje Olympic Air, ale bilety kupicie na stronie Aegean). Loty Aegean Airlines ponownie wspominamy bardzo przyjemnie – odloty odbyły się punktualnie, personel był miły, a ciepłe jedzenie  w cenie biletu bardzo smaczne. W klasie ekonomicznej Aegean Airlines możecie dostosować rodzaj posiłku do swoich preferencji czy diety wcześniej zamawiając odpowiedni wariant na stronie internetowej. Podczas wyjazdu spróbowałam trzech rodzajów posiłków: standardowy (cieple bułeczki ze szpinakiem i serem na śniadanie lub makaron z mięsem na obiad), bezglutenowy (omlet z warzywami)  i wegetariański (purée z warzywami).

samolot

samolot

Po wylądowaniu  w Kavali trzeba dojechać do portu w Kavali lub Keramoti i wsiąść na prom płynący do Thassos. Prom z Keramoti, skąd my ruszaliśmy do Limenas płynie na wyspę około 40 minut. Biletu na prom nie można kupić online czy z wyprzedzeniem, są dostępne tylko przed samym  wypłynięciem na wyspę w specjalnych kasach biletowych. Promy w sezonie (czerwiec-wrzesień) wypływają na wyspę regularnie mniej więcej co pół godziny od 5:00 rano do 23:00. Koszt podróży promem w jedną stronę z Keramoti do Limenas  to 4 Euro za osobę dorosłą, 2 Euro za dziecko (od 5 do 10 lat) i 18-22 Euro za samochód.

Jeśli preferujecie urlop zorganizowany, na Thassos możecie polecieć np. z  biurem podróży Itaka.

Kiedy jechać?

Najlepszy okres żeby odwiedzić wyspę Thassos to miesiące od maja do października, kiedy temperatury osiągają wartości powyżej 20 stopni. Jeśli chcecie wykąpać się w morzu – wybierzcie lipiec czy sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza zwykle przekracza 30 stopni. W poszukiwaniu spokoju warto wybrać okres poza sezonem wakacyjnym – idealne będą maj, czerwiec, wrzesień i październik. My byliśmy na przełomie maja i czerwca. Pogoda była cudowna, temperatura codziennie powyżej 26 stopni, choć woda była jeszcze zbyt zimna, żeby się w niej kąpać. Ale za to w tym okresie przebywa na Thassos bardzo niewielu turystów. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się pustymi drogami, plażami, uniknąć tłumów przy popularnych atrakcjach i bez problemu znaleźć miejsce w zatłoczonych w sezonie restauracjach.

Gdzie nocować?

Na Thassos spaliśmy w hotelu Aeolis Thassos Palace na południu wyspy, kilka kilometrów od takich miejscowości jak Potos czy Limenaria. To położony na wzgórzu czterogwiazdkowy hotel o nowoczesnym wystroju zbudowany w 2011 roku,  z odkrytym basenem i  pięknym widokiem na Morze Egejskie (trudno się powstrzymać od robienia tam non-stop zdjęć). W ramach obiektu znajduje się centrum fitness, kort tenisowy, centrum spa i odnowy biologicznej, sauna i wanna z hydromasażem. Zaplecze gastronomiczne hotelu stanowi restauracja Panorama z kuchnią grecką i międzynarodową, gdzie zjemy śniadania, obiady czy kolacje w formie bufetu, a także bar Serentity serwujący koktajle, napoje i przekąski z widokiem na morze. Rodziców z dziećmi ucieszy pokój gier ze stołem bilardowym i stołem do ping ponga, brodzik oraz plac zabaw dla dzieci. W sezonie (lipiec-sierpień) w hotelu odbywają się animacje po polsku. 300 metrów od hotelu znajduje się niewielka publiczna kamienista plaża Kalami z bezpłatnymi leżakami i parasolami, z której korzystają głównie goście hotelu. Można do niej zejść z hotelu schodami. Do oddalonej od 2 km od hotelu plaży piaszczystej można dojechać bezpłatnym transportem hotelowym. Hotel można zarezerwować poprzez stronę hotelu, serwis booking.com, jest także dostępny w ofercie biura podróży Itaka. Hotel bardzo polecamy, choć jeśli tak jak my lubicie zwiedzać i jeść na mieście, warto wypożyczyć samochód, bo oddalony jest dość od najbliższych restauracji.

Oczywiście szeroki wybór apartamentów czy pokoi hotelowych znajdziecie też na Airbnb czy Booking.com, z których my często korzystamy.

Thassos hotel z plaży

Thassos hotel basen

Thassos

Thassos śniadanie

Thassos wnętrze hotelu

Thassos hotel

widok

Poruszanie po wyspie

Najlepiej zwiedzać Thassos samochodem. My korzystaliśmy z wypożyczalni firmy Hertz, a zarezerwowany wcześniej samochód odbieraliśmy i oddawaliśmy na lotnisku w Kavali. Samochód można zarezerwować na stronie biura Hertz, cena  za dzień w sezonie to ok. 57 euro na dzień  (przy rezerwacji na tydzień, przy rezerwacji na pojedyncze dni jest drożej). Jeśli jesteście na Thassos z biurem podróży możecie wypożyczyć samochód już  na wyspie, w hotelach czy w centrum miast znajdziecie kontakty do wypożyczalni.

Thassos z przewodnikiem

Jeśli chcecie poznać wyspę z perspektywy jej mieszkańców i dowiedzieć się więcej niż można wyczytać z przewodników, warto wybrać się na wycieczkę z lokalnym przewodnikiem. Nam wyspę pokazała sympatyczna Polka, mieszkająca tu na stałe, pani Hania z biura Vima Travel, a także właściciel biura pan Thassos. Biuro organizuje wycieczki dla gości biur podróży,  innych zorganizowanych grup, które przyjeżdżają na Thassos, ale także wycieczki indywidualne. Można przez nich zorganizować także cały wyjazd – hotel, samochód na miejscu, wycieczki etc.

Gdzie zjeść ?

Tu przeczytacie  Gdzie warto zjeść na Thassos. Oprócz artykułu z opisem miejsc, zdjęciami lokali  i dań, w tekście znajdziecie mapkę z wszystkimi lokalami, które odwiedziliśmy.

Inspiracje przed wyjazdem

Sporo zdjęć i filmów umieszczałam podczas wyjazdu na Insta Stories, możecie obejrzeć go w archiwalnym materiale Thassos na Instagramie. Warto przejrzeć przed wyjazdem na Thassos.

Po więcej informacji na temat Thassos i pozostałych regionów Grecji odsyłam Was do strony Discover Greece, organizacji promującej Grecję, która jest partnerem tego artykułu.

Podsumowanie

Dodaj komentarz