Winiarnia Enoteka Polska wpisuje się w trendy, ale nie chwyta za serce

11 kwietnia 2009

913909_wine_circleKolejna winiarnia powstała w stolicy. Winiarnia z restauracją o winnej nazwie Enoteka Polska. Nadal niezbyt często spotykany „twór” w Polsce, dlatego każde następne otwarcie podobnego obiektu niezmiernie cieszy, ale też wiele obiecuje. Skręcamy w podwórko przy ulicy Długiej. Schodzimy w dół schodkami docierając do piwnicy odrestaurowanej kamienicy, której historia sięga XVIII wieku. Pod adresem 23/25 mieści się otwarty niedawno sklep z winami i restauracja włoską. Dominują tu wina z Włoch, Francji i Austrii pochodzące z własnego importu właścicieli. Enoteka to przestronny lokal, który pomieści jednocześnie wielu miłośników wina. Lokal obejmuje kilka osobnych sal różnej wielkości. Rozkład i wielkość pomieszczeń sprzyja organizowaniu tu spotkań w większym gronie i dużych firmowych imprez. Licząc miejsca, gdzie mogą usiąść klienci, to jedna z większych winiarni w Warszawie, w których byłam. Wielkość lokalu i rozproszenie gości po salach nie sprzyja jednak stworzeniu radosnej, gwarnej atmosfery jaka panuje w Mielżyńskim czy Vinariusie. W piątkowy wieczór jest tu dość pusto, cicho i sennie, zajęte są tylko 3 stoliki w jednej z dwóch dużych sali, grupa kilkunastu osób zajmuje małą salkę z boku, pozostałe sale świecą pustkami.

 Wybór wina, pewnie z racji nowości lokalu, jest bardzo ograniczony. Niektóre pozycje, które chcemy wybrać nie są niestety dostępne. W wyborze pomaga nam pan Tomasz, mistrz Polski sommelierów, współwłaściciel lokalu. Dzięki niemu wina są nie tylko dopasowane do posiłków, ale także do naszych gustów. Wybrane wina są rewelacyjne. Isolee Olena – Chardonnay 2006 ma nutę cytrynową, a także grejpfrutową. Borgo del Tiglio Collio Blanco 2005 to również miłe zaskoczenie. Wina w Enotece są znakomite, jednakże ceny wina sprzedawanego na kieliszki, szczególnie jak na winiarnię, gdzie oczekuję konkurencyjnych cen w porównaniu z restauracjami, są mocno przesadzone. Kieliszek kosztuje średnio ok. 30 zł, sporo więcej niż w ekskluzywnych restauracjach w Warszawie. Tyle samo co w ekskluzywnej restauracji Vertigo w hotelu Banyan Tree w Bangkoku.

 Degustacji wina w Enotece towarzyszą dania kuchni włoskiej. Karta potraw z Italii nie jest rozbudowana, ale wybór dań urozmaicony. Z przystawek wybieram Carpaccio z parmezanem i rucolą (30 zł), które smakuje przyzwoicie. Potrawa jest tylko o krok od ideału, zmniejszyłabym jedynie ilość parmezanu, który trochę przyćmiewa inne składniki. Królik w winie (34 zł) wiele obiecuje, aromat czosnku i przypraw zachęca do zanurzenia widelca w białym, króliczym mięsie. Niestety danie rozczarowuje swoją bezosobowościa, jest także niewystarczająco doprawione. 200904031466a

 Obsługa w Enotece (poza sommelierem) jest na przeciętnym warszawskim poziomie. Dość długo się czeka na pojawienie się kelnerki, trzeba się także ostro nagimnastykować, aby zamówić coś dodatkowo lub o coś poprosić. Kompetencje obsługi oceniam na poziomie średnim.

Enoteka powstała na fali trendu otwierania ostatnio bardzo modnych w Warszawie winiarni. Aby stać się rzeczywiście modnym miejscem, lokal wymaga jeszcze dopracowania. Przydałoby się szkolenie obsługi, poprawienie jakości potraw, uzupełnienie asortymentu win. Jeśli zamysłem właścicieli jest zapełnienie więcej niż 2-3 stolików, oprócz win droższych, powinni zaoferować też wina w cenie za kieliszek ok. 15-20 zł. Jeszcze tu wrócę, bo miejsce ma sporo zalet, ale dopiero za jakiś czas, jak się rozkręci.

 Enoteka Polska, ul. Długa 23/25, tel. 22 831 34 43

Zobacz także:

Mule i Wino w winiarni Enoteka Polska

Top 5 – winiarnie w Warszawie subiektywnie

 

Podsumowanie

Kuchnia: włoska

Typ lokalu: restauracja, winiarnia