Butchery & Wine Knajpą Roku 2011

19 listopada 2011

Knajpa Roku 2011Byłam wczoraj na  rozdaniu nagród Gazety Co Jest Grane – Knajpa Roku 2011. Nominowane restauracje zostały wybrane przez Macieja Nowaka, spośród tych, które zrecenzował w tym roku w piątkowej Gazecie. Zaszczytu tego dostąpiło tym razem 5 miejsc: Butchery & Wine (Żurawia 22), 12 Stolików (Krucza 16/22), Doppio (Gałczyńskiego 3), Merliniego 5 (Merliniego 5)  i Delizia (Hoża 58/60).  Przyznano dwie równoległe nagrody – jedną nagrodę jury, drugą czytelników, którzy oddawali głosy wysyłając smsy. W jury w tym roku oprocz Macieja Nowaka zasiedli Tomasz Karolak, Katarzyna Adamik, Anna Czartoryska, Seweryn Blumsztajn. Jury w tym składzie zdecydowało się nagrodzić Butchery & Wine. Czytelnicy wybrali restaurację Merliniego 5.

Knajpa Roku 2011

A jak ja bym głosowała gdybym dostąpiła zaszczytu dołączenia do jury? Spośród proponowanych restauracji też postawiłabym na Butchery & Wine, za oryginalność konceptu i  świetną smakową egzekucję. Zaraz za nimi byłaby restauracja 12 Stolików, za jedzenie proste i smaczne,  sympatyczną obsługę i miły nastrój . Z Merliniego 5 mam złe wspomnienia. Dostałam tam stek, który miał być krwisty, a mięso było suche, żylaste i nie do zjedzenia. W odpowiedzi na reklamację usłyszałam: to mięso musi być dobre, bo jest kupowane zagranicą. To dość ciekawy argument w stylu: Pani się nie zna… my wiemy lepiej, co powinno gościom smakować. Doppio Cuore to moim zdaniem sympatyczne miejsce, z miłą obsługą, ale nominacja jest mocno przesadzona. Jadłam tam bardzo przeciętną, mocno przesoloną wołowinę. Na reklamację usłyszałam: na przyszłość się poprawimy. Tak, pod warunkiem, że jeszcze tam wróce. Do Delizii nie dotarłam, pojechałam tam w ostatni długi weekend, tuż po nominacji do Knajpy Roku.  Niestety włoscy właściciele, nie zważając na zwiększone zainteresowanie w związku z konkursem, zamknęli restaurację na 4 spusty. Ale na pewno jeszcze się tam wybiorę.

Knajpa Roku 2011

Knajpa Roku 2011

Knajpa Roku 2011

Po ogłoszeniu zwycięzcy rozpoczęła się degustacja (czytaj: wyżerka) przygotowana przez nominowane restauracje. Po wypróbowaniu rozmaitych propozycji – wśród których były min. sałatka z owoców morza, foie gras, tatar z koniny, czy pana cotta – zdecydowanie potwierdziła mi się jakość Butchery & Wine. Ta restauracja zaprezentowała  foie gras podane na bagietce z karmelizowaną czerwoną cebulą. Wyjątkowo udane  doznanie zmakowe, takie, które chciałoby się powtarzać częściej. Nie tylko ja byłam tego zdania, bo było to jedyne stanowisko restauracji, do którego były kolejki. Poza tym, wśród tych propozycji, które udało mi się spróbować nie było żadnej, którą chciałabym zjeść ponownie i którą moje kubki smakowe zapamiętałyby na dłużej. Interesująco wyglądała też zupa z owoców morza przygotowana przez 12 Stolików, ale organizatorzy zapewnili za mało talerzy i niestety niewielu było szczęśliwców, którym udało się jej spróbować.

Knajpa Roku 2011

Knajpa Roku 2011

Po rozdaniu nagród i poczęstunku, który z racji skromnej ilości jedzenia dość szybko się skończył, miło porozmawiałam sobie z Nakarmioną Starecką i Minta Eats. Obgadałyśmy wesoło knajpy kandydujące do zacnej nagrody, a także te w nominacjach pominięte. Na niektórych nie pozostawiłyśmy suchej nitki, inne chwaliłyśmy wspominając serwowane tam przysmaki. Smakowita to była rozmowa:) Równie smakowita jak foie gras z karmelizowaną cebulką:)

Więcej zdjęć z rozdania nagród Knajpa Roku znajdziecie na fanpagu Restaurantica.pl na Facebooku.

.

Zobacz także

Butchery & Wine – Mięsożercy ruszajcie na Żurawią  , czyli moja recenzja restauracji

Podsumowanie

Przewodnik: wydarzenia