Aamanns Kopenhaga

27 listopada 2014

Smorrebrod to tradycyjna duńska potrawa, składająca się z kromki razowego chleba pokrytej smakowitymi dodatkami. W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza chleb i masło. Po raz pierwszy miałam okazję poznać smorrebrod w Nabo, skandynawskiej knajpce na Sadybie. Niedawno podróży do Kopenhagi odwiedziłam Aamanns, jedno z bardziej popularnych miejsc specjalizujących się w tej tradycyjnej duńskiej potrawie. Smorrebrod, to narodowa duma Duńczyków, danie  spożywane przez nich najchętniej, choć nie tylko na lunch. My również odwiedzamy Aamanns w porze lunchowej. Lokal jest wypełniony po brzegi, nie ma wolnych miejsc, zajmujemy niewielki  stolik na zewnątrz, ledwo się przy nim mieszcząc.

Aamanns szyld

Menu zawiera kilkanaście rodzajów kanapek z oryginalnymi dodatkami mięsnymi, rybnymi i warzywnymi. Każda w cenie 65 DK czyli ok. 37 zł / sztukę. Taka cena z polskiej perspektywy za kanapkę brzmi szokująco, ale po trzech dniach spędzonych w Kopenhadze wiemy, że jest tam zupełnie inny poziom cen i te ceny jak na lunch są zupełnie przyzwoite. Zamawiamy cztery różne rodzaje Smorrebrod – z wołowiną, śledziem, kurczakiem i wieprzowiną. Produkty, które znajdziemy na kanapkach nie są przypadkowe. Dobierane są bardzo starannie i pochodzą z najlepszych farm i hodowli. Kurczak przyjeżdża z Garsten, wieprzowina z farmy w Grambogaard, a śledzie z Islandii. Menu się często zmienia nie pozwalając gościom na szybkie znudzenie kartą.

Aamanns wnętrze

Każda z kanapek wygląda jaki mini dzieło sztuki grając  teksturami, formami i kolorami. Składniki są świeże i najwyższej jakości, a smak przywraca mi wiarę w trochę zapomniany ostatnio świat kanapek.  Smażonej piersi kurczaka towarzyszy kukurydza, prażone migdały, estragon i sałaty. Pieczone plastry polędwicy tworzą doskonałą całość z chrupiącą prażoną cebulką, duńskim sosem remoulade i tartym chrzanem. To tutejsza klasyka dostępna w wielu miejscach, ale tu smakuje wybitnie. Ciekawe jest też połączenie wieprzowiny, z musztardą, marynowaną dynia  i agrestem. Jeden z bardziej popularnych składników duńskich smorrebrod – śledź – pochodzi z Islandii i jest skomponowany z czarnym bzem, jabłkami, bitą śmietaną i rukwią wodną. Ciężko się od niego oderwać.

Aamanns wołowina

Aamanns śledź kurczak

AAmanns wołowina kurczak

Będąc w Kopenhadze nie można nie spróbować Smorrebrod. W Aamanns znajdziecie je w oryginalnej i niezwykle smakowitej odsłonie. Niebanalne połączenie składników zostaje mi w pamięci na długo.

Aamanns, Øster Farimagsgade 10, 2100 København Ø, Dania, tel. +45 35 55 33 44

 

 

Dodaj komentarz