Roślina

12 maja 2015

Ostatnio z uwagi na ograniczony czas rzadko jemy śniadanie na mieście, więc nasze restauracyjne odkrycia siłą rzeczy koncentrują się na porze obiadowej bądź kolacyjnej. W majowy weekend postanawiamy wrócić do naszej tradycji wypadów na śniadania. Jedziemy na Stare Bielany, gdzie niedawno otworzyła się Roślina – kawiarnia wegetariańska. Zanim docieramy na miejsce ze zdumieniem odkrywam jaka piękna jest okolica, nie byliśmy tu od dawna… Jest klimatycznie, wydaje się, że życie płynie tu dwa razy wolniej, nawet powiew biało-czerwonej flagi, wywieszonej z okazji majowego święta jest jakiś spokojniejszy…

Roslina drzwi

Wewnątrz kawiarni nie zabrakło roślin, zieleni i kwiatów. Doniczki ustawione są na ścianie, na ladzie, nad drzwiami, to także element ściennych dekoracji. Siadamy na zewnątrz w ogródku ogrodzonym siatką, trochę przypominającym ogródki działkowe. Tu także jest zielono, a będzie jeszcze bardziej, bo w mini kwiatowym ogródku zaczynają powoli kwitnąć konwalie. Za stoliki robią tu drewniane szpule po kablach, nie są może eleganckie, ale na pewno dosyć oryginalne. Na trawie rozłożono także leżaki, dla tych, którzy pragną powylegiwać się pod gołym niebem. Popołudniami właściciele rozpalają grilla, gdzie serwują grillowane wege smakołyki.

Roślina ogródek

Karta śniadaniowa Rośliny jest bardzo rozbudowana. Zjemy tu jajka ekologiczne w wybranej formie, jest zestaw z twarożkiem z roślinnymi parówkami, z pasztetem roślinnym, z hummusem. Na śniadanie możemy też wybrać owsiankę, granolę czy świeże owoce sezonowe, a dodatkowo przez cały dzień dostępne są oryginalne kanapki z różnymi dodatkami np. z masłem orzechowym, serem kozim czy serem brie. Dania wegańskie są specjalnie oznaczone w menu.

Zaczynamy od napojów. Pat zamawia kawę chemex, ja z radością odkrywam, że mogę tu wypić nie tylko wszędzie dostępny herbaciany standard, ale wiele różnorodnych rodzajów herbat sypkich w tym herbatę z owocowego suszu. Co prawda muszę się z moim napojem trochę pobawić gdyż w lokalu zabrakło pojemnika do zaparzania i część suszu pływa wesoło po powierzchni kubka, ale jakoś sobie radzę wyławiając owoce łyżką. Tymczasem Smakuś z radością popija świeżo wyciskany sok z pomarańczy.

Zrobiony z dwóch jaj, złożony na pół Omlet z pieczarkami (13 zł) podany jest w towarzystwie sałaty, ogórka, pomidora, rzodkiewki i czerwonymi owocami granatu. To lekka, wiosenna propozycja. Śniadanie z twarożkiem (13 zł) ze szczypiorkiem i rzodkiewką podane jest z podobnymi kolorowymi dodatkami. To proste smaki i przyjemnie z nimi zacząć dzień. Oba zestawy podane są ze świetnym, chrupiącym pieczywem podanym na ciepło.

Roślina omlet

Roślina serek

Granola (10 zł) dostępna do wyboru z mlekiem, jogurtem lub mlekiem roślinnym to domowa, lekko słodka granola przygotowywana na miejscu, chrupiąca, miodowa, z migdałami. To wybór, który Was nie zawiedzie jeśli lubicie lekkie jogurtowe poranki. Kanapka z serem cheddar (10 zł) to zachwycająca oko, kolorowa kompozycja żółtego sera, pomarańczy i kiszonej kapusty. Chleb polany jest oliwą, co dostarcza dodatkowych wrażeń smakowych. Lubię takie nieoczywiste zestawienia i doceniam odwagę właścicieli. Na pewno nie można im zarzucić, że idą na łatwiznę. Roślina to nie tylko miejsce przyjazne wegetarianom, czy weganom, ale także miejsce przyjazne czworonogom, w menu znajdziemy nawet specjalne ciastko dla psa.

Roślina kanapka

Roślina granola

Jeśli klimat Starych Bielan jest w stanie urzec Was na tyle, że przez chwilę nawet myślicie o przeprowadzce, a pozytywna roślinna knajpka tylko wzmacnia podobne plany, koniecznie wpadajcie. Jeśli nie myśleliście dotąd o wizycie na Starych Bielanach, to najwyższy czas nadszedł, żeby to naprawić. Roślina to sympatyczne miejsce na zdrowe śniadanie, ale chętnie tu wróce kiedyś także na lekki wegetariański obiad prosto z ogrodowego grilla.

Roślina, ul. Schroegera 80, Warszawa, Bielany, tel. 608031810

Podsumowanie

Dzielnica: Bielany

Kuchnia: wegetariańska

Ceny: do 20 zł

Typ lokalu: kawiarnia

Przewodnik: nowe miejsca

Dodatkowe wymagania: ogródek letni

Okazja: babskie ploty, lunch, śniadanie, spotkanie z przyjaciółmi

Dodaj komentarz