Mojo Picon – mini tapas bar z maxi temperamentem

29 marca 2016

Mojo Picon to tradycyjny kanaryjski sos, który występuje w wielu odmianach, w tym na bazie czosnku i czerwonych pikantnych papryczek (mojo rojo). Jest to sos o mocnym charakterze. Gorący hiszpański temperament ma też najnowszy tapas bar, który umieścił nazwę sosu na swoim szyldzie. Mojo Picon to niewielki barek i delikatesy przy Poznańskiej – zaledwie 18 m2 i kilka wysokich barowych stołków w kolorze krwistej czerwieni. Gdy zejdziemy po schodkach i znajdziemy wolne miejsce, mamy ochotę zabawić tu na dłużej. Lada wypełniona talerzami z tapasami  pobudza kubki smakowe, kolorowe hiszpańskie produkty wypełniające półki od podłogi do sufitu atakują nasze zmysły, a lodówki z hiszpańską wędliną są lepsze niż ekran telewizora. Jest tu dokładnie tak jak w barach w Kraju Basków, Andaluzji, Barcelonie czy na Teneryfie. W hiszpański rytm wprawia nas dodatkowo porywająca muzyka z półwyspu Iberyjskiego. Właścicielami lokalu jest dwóch Hiszpanów – jeden pochodzi z Wysp Kanaryjskich, drugi wychował się w Madrycie, ale ma polskie korzenie. Obaj od kilku lat prowadzą Hiszpański Smak, sprzedając w Polsce produkty z tych rejonów. Zanim otworzyli Mojo Picon, można było spróbować jak gotują na Targach Śniadaniowych.

Mojo Picon z zewnątrz

Mojo Picon, tapas bar, wnętrze

Podpytujemy kucharza co poleca i zgodnie z jego podpowiedziami wybieramy kolejne tapasy. W Mojo Picon są hiszpańskie standardy takie jak tortilla, paella czy pimentos de padron, ale także propozycje charakterystyczne dla Wysp Kanaryjskich takie jak kurczak po kanaryjsku, ropa vieja w wersji mięsnej i z ośmiornicą czy papas de mojo. Tapasy są tu w cenie około 15 zł – 20 zł. Wielkość porcji jest bliższa racion niż tapy, więc to bardzo przyzwoita cena i dwie na jedną osobę zupełnie wystarczą.

Mojo Picon, bar, tapas bar, Poznańska, Warszawa

Zaczynamy od polecanych przez właściciela chorizo w winie (15 zł). To danie lekko pikantne, może nienajlżejsze, ale kto by się przejmował kaloriami w prawdziwym hiszpańskim tapas barze. Bardzo aromatyczne i niezwykle przyjemne są  krewetki z ryżem z sosem śmietanowym z mascarpone (20 zł). Zanim wylądowały na półmisku, krewetki zostały przysmażone na liściu laurowym,  z czosnkiem i  wędzoną papryką.

Mojo Picon, chorizo w winie

Mojo picon krewetki z mascarpone

Sos oddaje aromaty przypraw, a danie jest bardzo udane. Potem na wąskim stole barowym ląduje Soczewica z chorizo. To takie danie jednogarnkowe, w którym znajdziemy soczewicę, marchewkę, cebulę, paprykę i oczywiście chorizo. Danie jest bogate w smaki, sycące i dobrze przyprawione. Kiedy dostrzegam na ladzie Pimientos de padron, nie mogę ich nie zamówić. Przepadam za tymi zielonymi hiszpańskimi papryczkami, które nie tak łatwo znaleźć w Warszawie. Mogłabym je jeść garściami! Z przyjemnością pochłaniam talerz  lekko przypieczonych i niezwykle smacznych zielonych warzyw. Idealna jest także przygotowywana przy nas ogromna tortilla de patatas, domowy hiszpański omlet z ziemniakami i pysznym sosem aioli. W przeciwieństwie do innych tapas barów, w tym wielu które odwiedziłam w Hiszpanii, tu podaje się nie kawałek, a całą tortillę.

Mojo Pico, soczewica, chorizo, tapas bar, Poznańska

Mojo Picon, Pimientos de Padron, Poznańska, Tapas Bar, Warszawa

Mojo Picon, tortilla de patatas, tapas bar, Poznańska, Warszawa

Mojo Picon to smaki, które przywodzą mi na myśl hiszpańskie słońce i gorący temperament. To kuchnia pełna przypraw, autentyczna i bardzo przyjemna cenowo. Sympatyczny właściciel, gotujący i krzątający się za barem, zagaduje klientów i szczegółowo opisuje serwowane dania. To miejsce ma w zasadzie tylko jedną wadę – jest zdecydowanie za małe! Na szczęście są plany powiększenia lokalu, trzymamy kciuki za ich powodzenie i będziemy wracać na chorizo, ośmiorniczki czy inne iberyjskie przysmaki.

Mojo Picon, ul. Poznańska 3, Warszawa, Śródmieście, tel. 787 695 924

 

Podsumowanie

Dzielnica: Śródmieście

Kuchnia: hiszpańska, prekąski

Ceny: do 20 zł

Typ lokalu: bar

Przewodnik: nowe miejsca

Okazja: babskie ploty, lunch, spotkanie z przyjaciółmi

Dodaj komentarz