Gadka Szmatka

26 sierpnia 2013

Gadka Szmatka to nowa  lokalna kawiarnia, która pojawiła się niedawno w mojej okolicy. Powstała na Muranowie, przy Pokornej, wśród nowoczesnych bloków, w bliskim sąsiedztwie Intraco.

Muranów cały czas jest małą pustynią gastronomiczną z zaledwie kilkoma oazami kawiarniano-restauracyjnymi. Nie zmienia się tak prężnie jak Mokotów czy Żoliborz, ale ostatnio wreszcie się coś ruszyło i są pierwsze jaskółki takie jak Państwo Miasto, Kawki na Stawki czy Ćwierćfunciak. Wcześniej w lokalu, w którym mieści się Gadka Szmatka, była przez jakiś czas kawiarnia Herba Thea, nigdy do niej jednak nie dotarłam, a potem lokal długo stał niewynajęty.

Gadka Szmatka

Gadkę Szmatkę odwiedzamy kilka dni po otwarciu, w długi weekend. To przestronny lokal z ciekawym wystrojem wnętrza, w którym uwagę zwraca ustawione centralnie… duże, wyschnięte drzewo. Przy drzewie wiszą dwie hamako-huśtawki, a także nastrojowe lampy. Cześć stołów i foteli zostało zrobione z drewnianych palet… Mimo, że miejsce wygląda ze względu na swój chill outowy wystrój, na typową kawiarnię, dostępne tu menu jest jest dość różnorodne i jest z czego wybrać. Moją uwagę zwracają zdrowe składniki i dania specjalnie dla wegan. W karcie jest krem z ciecierzycy i pomidorów, kotlety z kaszy jaglanej, czy makaron gryczany. Nie zabrakło też alkoholi. Można wypić regionalne piwo (np. Ciechan, Namysłów, Lwówek, Pszeniczniak), wino czy drinka.

Gadka Szmatka

Naszą wieczorną, kolacyjną wizytę rozpoczynamy od zestawu przekąsek (35 zł), na który składają się m.in. szynka parmeńska, chorizo, ser kozi, oliwki, pasta z grillowanego bakłażana i pieczonej papryki, tzaziki, pasta z papryki chilli. Taki zestaw jest ciekawy, różnorodny i bardzo udany. Szczególnie podana na  ciepło pasta z grillowanego bakłażana i papryki, a także pasta z papryki chilli przypadają mi do gustu i mogłabym ich zjeść więcej.

Roladki z grillowanej cukinii (13 zł) to chorizo, sos tzaziki zawinięte w grillowaną cukinię. Delikatność cukinii przełamuje smakowicie lekko pikantne chorizo i czosnkowe tzaziki. To danie lekkie i smakowite. Sałata z polędwiczką wieprzową (22 zł) to mix sałat, z rukolą, żurawiną, vinegrette  i grillowana polędwiczka wieprzowa. Mięso jest idealnie wysmażone i dobrze przyprawione.

Gadka Szmatka

Gadka Szmatka

Gadka Szmatka

Do picia zamawiamy wino domowe, bo tylko takie jest tu dostępne. Jego cena jest bardzo atrakcyjna – 7 zł za kieliszek, 20 zł za 0,5l karafkę. Wino jest jednak bardzo słabe, kwaśne i wolałabym zapłacić nawet sporo więcej, żeby napić się trunku lepszej jakości. Przyznam, że wina z Biedronki po 10-15 zł za butelkę są dużo lepsze (może to pomysł dla lokalu, Biedronka nie jest daleko … ).

Pierwszą wizytę w lokalnej kawiarni pod domem zaliczam do udanych. Cieszę się, że mogę tu zjeść coś więcej niż tort, tartę czy sałatkę. I trzymam kciuki.  Tylko zmieńcie to wino, błagam.

Gadka Szmatka, ul. Pokorna 2, tel. 22 114  77 61

Podsumowanie

Dzielnica: Śródmieście

Kuchnia: międzynarodowa

Ceny: 20-40 zł

Typ lokalu: kawiarnia, restauracja

Przewodnik: nowe miejsca

Dodatkowe wymagania: wifi

Okazja: babskie ploty, lunch, na drinka, spotkanie w grupie, spotkanie z przyjaciółmi

One Response to Gadka Szmatka

  1. Jarosław says:

    Kolejny lokal z cyklu „jesteśmy przenajlepsi a jak Ci się nie podoba to wypad…”
    Zamówiłem strogonowa. Dostałem wersję „oszczędną” bez mięsa (nie jestem wege). Kelnerka, która okazała się współwłaścicielką [sic!] poinformowała mnie, że jak się nie podoba, to mogę sobie poszukać innej restauracji. Poszukam. A przy okazji NIE POLECAM!

    PS: Napój Fritz właściciel zamawia od ponad miesiąca! Niestety nie da się… To cholernie trudna sztuka!
    Lokal zdecydowanie cierpi na klęskę urodzaju. Ciekawe jak długo…

Dodaj komentarz