Varna – kulinarne góry i doliny

30 września 2011

Restauracja VarnaOd niedawna do grona bułgarskich restauracji w Warszawie dołączyła Varna, która mieści się w centrum Warszawy, na ulicy Lwowskiej. Kuchnię bułgarską cenię i popieram, dlatego z radością powitałam nowe miejsce prezentujące kuchnię z tego kraju. Jak na niedługi czas po otwarciu, byłam zdziwiona liczbą gości w restauracji. Połowa stolików w sobotnie popołudnie była zajęta. To sporo. Wystrój lokalu to styl bułgarskiego wydania PRL. Co prawda ostatnio w Bułgarii byłam dawno, bo w dzieciństwie, ale takie właśnie klimaty, meble, naczynia i dekoracje z tamtą Bułgarią lat 80-tych mi się kojarzą. I z pewnością pasują do lokalu serwującego tradycyjne bułgarskie dania. Jak dla mnie jednak jest tu trochę za ciemno, zbyt mrocznie i za ciasno. Na niewielkiej powierzchni próbowano postawić zbyt wiele stolików.

Dosyć już rozglądania się wokół, czas zamówić nasze dania. Obsługująca nas brunetka nie jest w tym zbyt pomocna, a karta dość długa, więc drobna rada by się przydała. Wygląda na to, że kelnerka słabo zna menu i składniki serwowanych tu potraw. Znając jednak już trochę bułgarską kuchnię min. z Nesebaru, dajemy sobie radę bez pomocy.

Kjopołu, które wjeżdża na stół jako pierwsze, to dobra przygrywka zapowiadająca wysoki poziom ciągu dalszego. Czosnek, bakłażan, pietruszka, przyprawy, tworzą apetyczną pastę. Niestety całość psuje chleb tostowy, który nie pasuje mi do żadnej dobrej restauracji. Potem na stole pojawia się banica, czyli ser sirene zawinięty w cieście. Jest doskonała, podana ze śmietaną, znika szybko z talerza.

Restauracja Varna

Restauracja Varna

Nie warto w Varnie zamawiać dania o intrygującej nazwie gjuwecz, będącego odpowiednikiem polskiego gulaszu. Choć opis brzmi interesująco, to smak niestety nie. Długo by szukać  potrawie opisywanych w menu kawałków mięsa, długo by szukać warzyw, gjuwcze to głównie ziemniaki z sosem. Sosem nudnym i bez smaku, a do tego trochę za słonym. Znacznie lepszym wyborem jest  Kurczak ze szpinakiem i serem. Tutaj mięso i sos tworzą miłą dla podniebienia kompozycję. Po tym kulinarnym wzlocie na koniec znów spadamy, bo  zaserwowane na koniec kebabcze  jest nieciekawe, a sos lutenica nijaki i nieostry, smakuje znacznie gorzej od tych, które kupuję czasami w supermarkecie.

Restauracja Varna

Restauracja Varna

Restauracja Varna

Przy jednym ze stolików siedzi Bułgar w średnim wieku z polską przyjaciółką. Wymienia uwagi z kucharzem po bułgarsku. Niektóre potrawy chwali, niektóre gani.  Ja również mogę Varnę i pochwalić i skrytykować. Bo jest tu nierówno. Kulinarne wyżyny mieszają się z dolinami. Raz wzlot, raz upadek i tak na zmianę. Do tego nieporadna obsługa, długi czas oczekiwania i dość cięzka  atmosfera powodują, że na razie kolejnych wizyt nie planuję. Bo nie chcę grać w kulinarną ruletkę.

OCENA: 3,375/6  (jedzenie 3,5, atmosfera 3, obsługa 3, jakość/cena 4)

Varna, ul. Lwowska 4, tel. (22)4688792

 

Podsumowanie

Dzielnica: Śródmieście

Kuchnia: bułgarska

Ceny: 20-40 zł

Typ lokalu: restauracja

Okazja: lunch, spotkanie z przyjaciółmi