Wystartował sezon szparagowy

4 maja 2011

Maj miesiącem szparagów czyli warzyw królewskich, wyjątkowych rarytasów na stołach, bo w postaci świeżej obecnych w gastronomii tylko od końca maja do połowy czerwca. Długi, pierwszomajowy weekend za nami, więc powoli dania szparagowe pojawiają się  w menu Warszawskich restauracji. Jeszcze nie jest to zjawisko masowe, ale jest już przynajmniej kilka miejsc w stolicy, o których wiem, że serwują specjalne menu szparagowe lub szparagowe dania. I mam nadzieję, że z kilku zrobi się niedługo kilkaset:) Bo ja uwielbiam szparagi i z utęsknieniem co roku czekam na szparagowe smakowitości.

Poniżej aktualna lista miejsc z daniami szparagowymi w Warszawie, będę uaktualniać ją na bieżąco, jeśli znacie jeszcze inne miejsca, w których można spróbować tych pysznych warzyw, proszę o informację.

Sezon na szparagi jest bardzo krótki, gdyż trwa od końca kwietnia do 24 czerwca. Jeśli jeszcze nie próbowaliście szparagowego menu w tym roku, to warto rozpocząć degustacje jak najszybciej, gdyż sezon trwa krótko, a na następny trzeba będzie czekać cały rok:(

 

Adler, ul.Mokotowska 69 – ma specjalną szparagową kartę, w której znajdziemy min. zupę krem ze szparagów, szparagi z masłem, szynką szwardzwaldzką i młodymi ziemniakami, solę ze szparagami

Biosfeera,  Al.Niepodległości 80, w ramach wiosennego menu znalazło się tu kilka szparagowych pozycji: krem z białych szparagów, szparagi pod beszamelem  i pizza z dodatkiem szparagów

Blue Cactus ul. Zajączkowska 11 – jak co roku szparagowe menu wprowadzili jako pierwsi, sezon szparagowy zaingurowałam w blue już w połowie kwietnia. W menu szparagowym znajdziemy tu min. perliczkę ze szparagami, roladki z kurczaka i szparagów czy tartę ze szparagami i szpinakiem.

Butchery & Wine ul. Żurawia 22w tej mięsnej restauracji znajdziemy też niemięsne dania, możemy skosztować tu szparagów z białymi truflami, zdjęcie umieszczone na facebookowym funpag’u restauracji wygląda kusząco. mniam…

Chianti, ul. Foksal 17, nowy szef kuchni Piero Palmigiani proponuje szparagi w kilku odsłonach: zapieczone pod aksamitnym sosem z gorgonzoli, roladki z okonia morskiego ze szparagami, risotto szefa kuchni z mascarpone i szparagami.

Delikatesy Esencja ul.Marszałkowska 8 – proponuje dania ze szparagami min. szparagi w kremowym maśle

Enoteca Bistro de Signed ul.Świętojerska 5/7 od 27 kwietnia zaprasza na specjalne szparagowe menu. Na razie nie udało mi się tam dotrzeć bo podejście robiłam w długi majowy weekend i niestety było zamknięte. Ale planuję się tam wybrać.

Jazz Bistro Piękna, ul. Piękna 20, jak co roku w maju restauracja przygotowała specjalne menu szparagowe, w którym tym razem pojawiły się min. wiosenna zupa ze szparagami, zielone szparagi z sosem polskim, fetuccine ze szparagami i sosem z białych trufli 

Kawiarnia Nowoczesna ul. Pańska 3, serwuje szparagi z młodymi ziemniakami, sałatą i rzodkiewką w śmietanie

Kotłownia, ul. Suzina 8, można tu zjeść min. szparagi z szynką parmeńską zapiekane pod beszamelem

Lemon ul. Sienkiewicza 6, szparagi występują tu w 4 różnych odsłonach min. z szynką parmeńską, ze szpinakiem i białą fasolą.

Merliniego 5, ul. Merliniego 5 – proponuje sezonowe menu szparagowe, a w nim min. zupa szparagowa, sałatka ze szparagami  i pieczonymi burakami, szparagi z szynką parmeńską.

Moonsfera, ul.  Wybrzeże Gdyńskie 4, zaprasza od 6 maja na specjalne menu szparagowe

Vinares, ul. Bednarska 28/30 , w karcie w maju szparagowe menu, w którym znajdziemy min.: szparagi z łososiem i sosem wasabi, szparagi w sosie holenderskim, kurczak jambalaja ze szparagami. W majowe weekendy do dań ze szparagami restauracja dodaje kieliszek wina w prezencie, 17 maja o godz. 19.00 odbędzie się w winiarni degustacja „Szparagi i Wino”, podczas której będzie można spróbować win specjalnie dobranych do dań ze szparagów.

Vintage, ul. E.Plater 9/11, w sezonowym menu tej winiarni znalazły się min. szparagi z jajkiem sadzonym, szparagi z  sosem barnaise, łosoś ze szparagami.

 

Zobacz także:

Wiosennie i szparagowo w restauracji Blue Cactus

Szparagi od świtu do zmierzchu

Gdzie na szparagi w Warszawie

Podsumowanie

Dodaj komentarz