Przewodnik Michelin, a sprawa polska. Wschodząca Gwiazdka Michelin dla Atelier Amaro

15 marca 2012

Właśnie ukazała się nowa edycja Czerwonego Przewodnika Michelin (2012) po najlepszych restauracjach w Europie. W tegorocznej edycji przewodnika znalazło się 39 Polskich restauracji, w tym 22 w Warszawie, 17 w Krakowie. To o 3 wiecej niz rok temu. Warszawska restauracja Atelier Amaro otrzymała status Wschodzącej Gwiazdki. To wyróżnienie oznacza, że Atelier ma dużą szansę na przyznanie gwiazdki w kolejnym roku, jeśli utrzyma swój wysoki poziom.  Gdyby tak się stało, byłaby to pierwsza restauracja w Polsce z tak pożądanym w gastronomicznym świecie odznaczeniem. Wśród opisanych w przewodniku polskich restauracji po raz pierwszy pojawiła się restauracja Butchery and Wine, która otrzymała wyróżnienie Bib Gourmand, doceniające lokale za dobry stosunek jakości do ceny.

Atelier Amaro odwiedziłam niedługo po otwarciu lokalu. Serwowane tam dania przypomniały mi o smakach z dzieciństwa, ale w wydaniu molekularnym. Wojciech Modest Amaro serwuje w swojej restauracji dania kuchni polskiej w nowoczesnej i zaskakującej odsłonie. Atelier to moje odkrycie roku 2011 i miejsce, które mogę polecić każdemu kulinarnemu poszukiwaczowi. Butchery & Wine to z kolei knajpa roku Gazety, a także jedno z tych miejsc, gdzie jadłam najlepsze dania w 2011 roku. Nie można go ominąć podczas gastronomicznych wędrówek po stolicy.

Ponizej znajdziecie pełne zestawienie warszawskich restauracji, które znalazły się w przewodniku Michelina 2012:

Amber Room – 4 symbole sztućców

Pod Gigantami – 4 symbole sztućców

Atelier Amaro  – 3 symbole sztućców  (nowość w przewodniku)

Belvedere – 3 symbole sztućców

Bistro de Paris – 3 symbole sztućców

Platter by Karol Okrasa – 3 symbole sztućców

San Lorenzo – 3 symbole sztućców

Różana – 3 symbole sztućców

Ale Gloria – 3 symbole sztućców

Tamka 43  – 3 symbole sztućców (nowość w przewodniku)

Concept – 2 symbole sztućców

Dom Polski – 2 symbole sztućców

La Rotisserie – 2 symbole sztućców

Rubikon – 2 symbole sztućców

La  Table – 2 symbole sztućców

Rozbrat 20 – 2 symbole sztućców

U Fukiera – 2 symbole sztućców

Flik – 2 symbole sztućców

Butchery & Wine  – 1 symbol sztućców, Bib Gourmand – nowość w przewodniku

Boathouse – 1 symbol sztućców

Qchnia Artystyczna – 1 symbol sztućców

U Kucharzy – 1 symbol sztućców

Gwiazdki Michelin przyznawane są za walory smakowe potraw, sztućce za wystrój, jakość obsługi i atmosferę. Bog Gourmand to wyróżnienie za stosunek jakości do ceny.

Podsumowanie

Przewodnik: wydarzenia

9 Responses to Przewodnik Michelin, a sprawa polska. Wschodząca Gwiazdka Michelin dla Atelier Amaro

 1. Weronika says:

  Pytanie może głupie, ale dla mnie istotne – czy do Atelier Amaro wpuszczają z dziećmi? (chodzi mi o lunch, nie o kolację) Bo nie wiem, czy usiłować rezerwować czy od razu dać sobie spokój….

 2. maliboo says:

  Niezmiennie dziwi mnie jakiekolwiek uznanie dla „U kucharzy”. Każdy kto przyznaje tej garkuchni pozytywną ocenę chyba nigdy nie odwiedzał tu kibla. >Kibla

  • Byłam ze dwa razy U Kucharzy służbowo. Jak chodze sluzbowo to nie pisze recenzji. Jak lokal bardzo mi sie podoba to do niego wracam prywatnie i potem opisuje wrazenia. O U Kucharzy jakoś nigdy nie napisałam… mnie to miejsce na kolana nie powaliło, także jeśli chodzi o jedzenie…

  • Tak dla uściślenia — gwiazdki Michelin nie oceniają wystroju, ani sposobu podjęcia gości, a jakość jedzenia. Tylko. Do otoczenia są symbole sztućców.

 3. maliboo says:

  Widzę ucięło mój komentarz po otwierającym znaku :/

Dodaj komentarz