Knajpa Roku 2015 – relacja

10 grudnia 2015

Wczoraj w siedzibie Agory odbyło się wręczenie nagród Knajpa Roku 2015 Gazety Co Jest Grane. Spośród 5 restauracji wybranych i opisanych przez Macieja Nowaka na łamach Gazety w tym roku – jury i czytelnicy wyłonili swoich zwycięzców. Wśród nominowanych znaleźli się: Ale Wino, Rusiko, Mała Polana Smaków, L’Olivo, Varso Vie. Jak zwykle przyznano dwie równoległe nagrody – jedną nagrodę jury, drugą czytelników, którzy oddawali głosy przez Internet. W jury w tym roku oprócz Macieja Nowaka zasiedli Agnieszka Grochowska, Marta Kosakowska, David Gaboriaud, Małgorzata Minta, Seweryn Blumsztajn. Wczoraj okazało się, że zarówno jury jak i czytelnicy byli zgodni – zdecydowali się nagrodzić restaurację Rusiko.

Knajpa Roku 2015 juryKnajpa ROku nominowaniKnajpa Roku nominowani 2015
Knajpa Roku RusikoKnajpa Roku 2015 Rusiko

Jaka jest moja ocena tych restauracji? Która wygrałaby w moim rankingu? Odwiedziłam wszystkie nominowane restauracje, w tym trzy z nich (Ale Wino, Varso Vie, Mała Polana Smaków) przynajmniej dwa razy. To mój osobisty ranking nominowanych restauracji wraz z krótkim uzasadnieniem:

1. Ale Wino to mój niekwestionowany lider w tym zestawieniu. Lubię i odwiedzam tą restaurację od dawna, ale to za co ją cenię to nieustanne poszukiwania, rozwój i zmiany. Szef kuchni, Sebastian Wełpa, wprowadza kolejne odsłony menu, które są coraz lepsze i bardziej kreatywne. To miejsce dla tych którzy lubią odkrywać nowe połączenia i smaki.

2.Mała Polana Smaków – lubię ją za odkrycie kuchni polskiej na nowo. Sezonowa kuchnia zmienia się tu często, więc warto wracać i wciąż próbować nowych dań tworzonych przez Andrzeja Polana. Często polecam to miejsce cudzoziemcom chcącym poznać polską kuchnię w nowej odsłonie.

3.Varso Vie to nienadęta restauracja z polską kuchnią, może nie odkrytą na nowo, ale też niezupełnie tradycyjną. Uwielbiam ich flaki po warszawsku, wracam też na spektakularnie podanego i idealnego w smaku tatara. Wpadam tu na świetne lunche  w tygodniu, a w weekendy jestem wdzięczna za animacje dla dzieci z sympatyczną opiekunką.

4.Rusiko to smakowite miejsce, które doceniam za autentyczne gruzińskie smaki w sercu Warszawy. Jeśli chcecie skosztować gruzińskiej kuchni i napić się dobrego wina z tego regionu w sympatycznej atmosferze, to walcie tam jak w dym.

5.L’Olivo – to jedyne miejsce spośród nominowanych, którego nie opisałam mimo, że udało mi się je odwiedzić już po zmianie właścicieli. Nie mogę nic złego powiedzieć o tutejszej kuchni poza tym, że większości dań głównych nie można było wtedy zamówić, a makarony i pizze były OK, ale nie wyróżniały się niczym szczególnym – więc obyło się bez szału i chęci powrotu.

Podczas uroczystości rozdania nagród wczoraj w Agorze mieliśmy możliwość spróbować przygotowanych przez nominowane restauracji przekąsek, z czego największe wrażenie zrobiło na mnie: kanapki z foie gras i rillette z kaczki z Ale Wino, bakłażany z nadzieniem orzechowym z Rusiko i ośmiorniczki z L’Olivo.

Knajpa Roku Ale Wino

Knajpa Roku 2015 jedzenie rusiko 2015

Knajpa Roku ośmiorniczki

Przeczytaj recenzje nominowanych restauracji

Ale Wino

Rusiko

Varso Vie

Mała Polana Smaków

Przeczytaj relacje z rozdania nagród Knajpa Roku w poprzednich latach:

Knajpa Roku 2013 – relacja

Knajpa Roku 2012 – relacja

Butchery & Wine Knajpą Roku 2011

Podsumowanie

Przewodnik: wydarzenia

Dodaj komentarz