Gwiazdki Michelin 2016 – Senses i Atelier Amaro z gwiazdką

9 marca 2016

Senses to druga warszawska restauracja, która otrzymała gwiazdkę Michelin. Dołączyła do Atelier Amaro, pierwszej polskiej restauracji, która wyróżnienie utrzymuje od 2013 roku. Dziś ogłoszono listę restauracji, które znalazły się  słynnym czerwonym przewodniku Michelin po najlepszych restauracjach w Europie („Michelin Main Cities of Europe 2016″). 

Michelin main cities of europe 2016

Znane na całym świecie gwiazdki są przyznawane od prawie stu lat przez anonimowych inspektorów pracujących dla przewodnika Michelina. Podróżują oni do największych i najciekawszych kulinarnie miast świata gdzie odwiedzają w sumie tysiące restauracji, wybierając spośród nich takie, które reprezentują najwyższy poziom i zasługują na uznanie.

Otwarta półtora roku temu restauracja Senses mieści się w Reducie Banku Polskiego. Szefem kuchni restauracji jest Andrea Camastra, który wcześniej pracował m.in. u Roberta Sowy i Wojciecha Amaro. Swój styl gotowania określa jako bardzo osobisty. A kiedy budzi się w nocy czy nad ranem z nowym pomysłem na dania, to nie chcąc go zapomnieć, potrafi podzielić się nim niezwłocznie z managerem restauracji np. o… 5 rano.

Restauracja Atelier Amaro  działa  od ponad czterech lat. Jej założycielem i szefem kuchni jest Wojciech Modest Amaro.  To restauracja pionierska i nowatorska jak na polski rynek. Odwiedziłam ją kilkukrotnie. Wojciech Modest Amaro serwuje w swojej restauracji dania kuchni polskiej w nowoczesnej i zaskakującej odsłonie.

Senses

W przewodniku Main Cities of Europe 2016 opisano 52 restauracje z Polski, w tym 28 restauracje z Warszawy, którym przyznano symbole sztućców.  W tym roku po raz pierwszy do grona wyróżnionych dołączyły następujące restauracje z Warszawy:  Strefa, Dom Polski Belwederska, U Kucharzy, L’Enfant Terrible, Opasły Tom, Dom Wódki, Hoża. Dwie restauracje Daniela Pawełka – Brasserie Warszawska i Butchery & Wine utrzymały tytuł Bib Gourmand.

Pełna lista restauracji w Warszawie,  które znajdziecie  w tegorocznym przewodniku – (pod linkami moje recenzje tych miejsc):
Amber Room – 4 symbole sztućców
Atelier Amaro – 3 symbole sztućców, Gwiazdka Michelin
Senses – 3 symbole sztućców, Gwiazdka Michelin
Belvedere – 3 symbole sztućców
Michel Moran – Bistro de Paris – 3 symbole sztućców
Platter by Karol Okrasa – 3 symbole sztućców
Tamka 43 – 3 symbole sztućców
AleGloria – 2 symbole sztućców
Brasserie Warszawska – 2 symbole sztućców, Bib Gourmand
Concept 13 – 2 symbole sztućców
Dom Polski Belwederska– 2 symbole sztućców
Dom Polski Francuska – 2 symbole sztućców
La Rotisserie – 2 symbole sztućców
Nolita – 2 symbole sztućców
Salto – 2 symbole sztućców
Signature – 2 symbole sztućców
Strefa – 2 symbole sztuców
U Fukiera – 2 symbole sztućców
U Kucharzy – 2 symbole sztućców
Butchery and Wine – 1 symbol sztućców, Bib Gourmand
Delizia – 1 symbol sztućców
Dom Wódki – 1 symbol sztućców
Hoża – 1 symbol sztućców
L’Enfant Terrible – 1 symbol sztućców
Merliniego 5 – 1 symbol sztućców
Opasły Tom – 1 symbol sztućców
Qchnia Artystyczna – 1 symbol sztućców
Winosfera – 1 symbol sztućców

 

 

 

Podsumowanie

Przewodnik: wydarzenia

Dodaj komentarz